Trump se před ní ztrapnil, Reagana rozesmála. Alžběta zažila na trůnu 14 prezidentů USA

2 měsíce starý 22

Královna Alžběta II. se během svého vládnutí setkala se třinácti z posledních čtrnácti amerických prezidentů. Harry Truman, Dwight Eisenhower, John Fitzgerald Kennedy, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton, George Bush mladší, Barrack Obama, Donald Trump a konečně Joe Biden. Ti všichni se s královnou setkali, jediný, kdo ve výčtu chyběl, byl Lyndon Johnson.

O důvodech se spekuluje. Johnson měl v šedesátých letech minulého století plné ruce práce s válkou ve Vietnamu, zatímco královna byla zrovna těhotná, čekala prince Edwarda.

S některými prezidenty ji pojilo vřelé přátelství. Manžele Reaganovy dokonce navštívila i na jejich rodinném ranči v Kalifornii, při následné večeři rozesmála celý sál, když přirovnala tamní počasí k tomu ostrovnímu. „Před naším příjezdem jsem věděla, že jsme do Spojených států vyvezli mnoho věcí. Netušila jsem ale, že mezi nimi bylo i počasí,“ pronesla s humorem sobě vlastním.

S jinými z nich už musela být o poznání trpělivější. Celý svět se bavil na účet Donalda Trumpa, který na slavnostní vojenské přehlídce královně zablokoval cestu a donutil ji tak, aby ho obešla.

Pokud jde o délku vládnutí, britské královně se nevyrovnali ani ti nejurputnější světoví diktátoři. Leonid Brežněv nestrávil na vrcholných pozicích mocenské pyramidy Sovětského svazu ve srovnání s královnou ani polovinu času. Fidel Castro, který stál v čele Kuby téměř 50 let, se na sklonku své vlády už ani neudržel na nohou.

Zdroj