Trumpova právníka za lži o zmanipulovaných volbách firma žaluje o 1,3 miliardy dolarů za náhradu škody

2 měsíce starý 12

Žaloba viní Rudyho Giulianiho, právníka bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který se podílel na pokusu o zvrácení výsledků voleb, z provádění „virální dezinformační kampaně“. Žaluje ho o náhradu škody ve výši 1,3 miliardy dolarů.

Jak píše list The New York Times, firma Dominion Voting Systems podala v pondělí žalobu na ochranu osobnosti proti Rudolphu W. Giulianimu, právníkovi Donalda J. Trumpa a bývalému starostovi New Yorku, který sehrál klíčovou roli v úsilí bývalého prezidenta zvrátit výsledek listopadových prezidentských voleb.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

„Žaloba o 107 stranách, podaná u federálního okresního soudu ve Washingtonu, obviňuje Giulianiho, že provádí ‚virální dezinformační kampaň‘ o společnosti Dominion složenou z ‚prokazatelně nepravdivých‘ obvinění, zčásti proto, aby se obohatil právními poplatky a svým podcastem.

Žaloba se domáhá náhrady škody ve výši více než 1,3 miliardy dolarů a je založena na více než 50 prohlášeních Giulianiho učiněných při legislativních slyšeních, na Twitteru, na jeho podcastu a v konzervativních zpravodajských médiích, kde vykládal smyšlený příběh o spiknutí jednoho z největších výrobců hlasovacích přístrojů v zemi, aby převedl hlasy prezidentu Bidenovi.“

Giuliani, jeden z nejbližších Trumpových poradců a důvěrníků, teď čelí i dalším důsledkům svých snah. Tento měsíc předseda soudního výboru senátu státu New York oficiálně požádal, aby byl Giuliani zbaven právnické licence.

V prohlášení zveřejněném v pondělí ráno textovou zprávou Giuliani uvedl, že žaloba ze strany Dominionu je zastrašováním a že zvažuje protižalobu: “ Žaloba Dominionu na ochranu osobnosti za 1,3 miliardy mi umožní plně a kompletně prozkoumat jejich historii, finance a praktiky,“ řekl Giuliani. „Částka, o niž se žádá, má zcela zjevně vystrašit lidi slabého srdce. Je to další akt zastrašování ze strany levicového křídla plného nenávisti, jehož cílem je vymazat a cenzurovat výkon svobody slova, stejně jako schopnost právníků důrazně bránit své klienty. Prošetříme proti nim možnost protižaloby za porušení těchto ústavních práv.“

Prezidentovi spojenci tvrdili, že společnost pomocí hlasovacích strojů (které se používala i ve státech, kde vyhrál Trump v roce 2016) teď byla nějak zapojena do zmanipulovaných voleb, částečně v důsledku vazeb na dávno zesnulého venezuelského diktátora.

Dále čtěte

youtube/Inside Edition

Šaman z Kapitolu lituje, prý byl sveden Trumpem. U soudu byla maminka

Muž přezdívaný "QAnon Shaman" prostřednictvím svého právního zástupce tvrdí, že byl Donaldem Trumpem "napálen", aby se účastnil nepokojů v ...

číst článek »

„Dominion nebyl ve Venezuele založen proto, aby spravoval volby pro Huga Chaveze,“ píše se v žalobě na Giulianiho. „Byla založena v roce 2002 ve sklepě Johna Poulose v Torontu, aby pomáhala nevidomým hlasovat na papírových hlasovacích lístcích.“

Společnost předkládá časovou osu poznámek Giulianiho o Dominionu na Twitteru, na jeho podcastu a na stanici Fox News a poznamenává, že se Giuliani vyhýbal zmínce o Dominionu u soudu, protože tam by mohl čelit právním následkům za nepravdivá prohlášení. „Je pozoruhodné, že ani jedna ze tří stížností podepsaných a podaných Giulianim a dalšími právníky v rámci Trumpova tažení v Pensylvánii neobsahovala žádná obvinění týkající se Dominionu,“ stojí v žalobě.

Žaloba také spojuje nepravdivé výroky Giulianiho o Dominionu s nepokoji v Kapitolu 6. ledna a konstatuje, že tuto společnost zmínil ve svém projevu na shromáždění před útokem. Thomas A. Clare, právník zastupující Dominion, řekl, že nepokoje se nepromítly do rozhodnutí žalovat Giulianiho, ale že ukazují, jak vážně Trumpovi stoupenci takové lži brali a jak hluboko do nich pronikly.

John Poulos, generální  ředitel Dominionu, řekl, že jeho společnost podnikla právní kroky proti Giulianimu, aby napravila pověst Dominionu a obnovila důvěru v americký volební systém.

Zdroj