Trumpův pokus o ovlivnění výsledků voleb může vyústit ve vyšetřování

3 měsíce starý 21

V listopadových prezidentských volbách v Georgii prohrál Trump se svým soupeřem Joem Bidenem o 11 779 hlasů. „Podívej se, chci jenom, abys mi našel 11 780 hlasů, což je o jeden víc. Protože my jsme v tomhle státě vyhráli,” řekl mimo jiné v sobotním hodinovém telefonátu Trump Raffenspergerovi.

Prezident se mu snažil lichotit, oslovoval ho familiárně „Georgi“, což nepomohlo, vzhledem k tomu, že se tak tajemník nejmenuje. Vzhledem k absenci důkazů navíc prezidentův požadavek Raffensperger stejně zamítl.

Kauza ale může mít dohru. Raffensperger stanici ABC řekl, že je možné, že právní zástupce okresu Atlanta proti dosluhujícímu šéfovi Bílého domu otevře vyšetřování.

Vyloučil, že by k takovému kroku přistoupila přímo jeho kancelář, protože by mohlo jít o střet zájmů, vzhledem k tomu, že je jedním z aktérů konverzace.

Demokraté urgují FBI

Někteří poslanci za Demokratickou stranu už vyzvali šéfa vyšetřovacího úřadu FBI Christophera Wraye, aby se do záležitosti vložil.

„Jakožto poslanci a bývalí prokurátoři jsme toho názoru, že se Donald Trump dopustil nabádání ke spáchání řady volebních podvodů a pokusu o ně,” napsali ve společném dopise Ted Lieu a Kathleen Riceová.

Just in: House Dems Ted Lieu and Kathleen Rice make a criminal referral to FBI Director Wray and demand an investigation into Trump after he demanded that the Georgia secretary of state subvert the election.

— Hugo Lowell (@hugolowell) January 4, 2021

Už od chvíle, kdy nahrávka vyšla na povrch, upozorňují američtí právní experti, že jde o závažné chování.

Podle informací deníku New York Times volal Bílý dům Raffenspergerovi za poslední dva měsíce celkem 19krát.

To tajemníkova kancelář zatím nepotvrdila, stejně jako neuvedla, kdo nahrávku pořídil. Spekuluje se o tom, že šlo nejspíše o jednoho z jeho poradců.

Georgie rozhodne o senátu

Raffensperger uvedl, že byl Trumpovými požadavky zklamán. V úterý navíc Georgii čekají senátní volby, ve kterých si budou volit hned dva zástupce a shodou okolností rozhodnou, která strana získá v horní komoře většinu.

„Ten telefonát neudělal nic pro to, aby tu republikáni přišli k volbám a podpořili Kelly Loefflerovou a Davida Perdua,” posteskl si Raffensperger, který je stejně jako Trump a dva zmiňovaní kandidáti republikánem.

Zdroj