Trutnov chystá opravu památkově chráněného kina, investice činí 100 milionů korun

1 měsíc starý 8

Ilustrační snímek naznačuje, jak by asi mohl vypadat hlavní sál kina Vesmír po rekonstrukci.

Třicetitisícové město Trutnov připravuje rekonstrukci kina Vesmír téměř za 100 milionů korun. Oprava objektu z roku 1928, který je kulturní památkou, by měla začít letos.

Článek

Nejvýraznější změnou oproti současnému stavu bude to, že v kině vzniknou dva sály. Po loňské rekonstrukci venkovního koupaliště za 75 milionů korun půjde o další významnou investici ve městě, tentokrát téměř za 100 milionů korun. „V polovině 70. let prošla budova rozsáhlou přestavbou, ovšem dnes je již dožilá, a pokud chceme trutnovským divákům nabídnout pohodlí a příjemný zážitek z promítání filmů, musíme do ní investovat,“ řekl k chystané rekonstrukci starosta Ivan Adamec (ODS).

Hmota stavby, základní členění fasády a architektonicky výjimečný skořepinový podhled v sále jsou zachovány z 20. let minulého století. Hlediště sálu už původní není ani nevyhovuje stávajícím potřebám. Bude proto kompletně odstraněno a nahrazeno novým.

Nové hlediště s novými sedačkami bude mít kapacitu 256 diváků oproti dosavadním téměř 400 místům. Druhý sál vznikne ve druhém nadzemním podlaží a pojme 39 diváků. Kino bude bezbariérové, větší budou toalety i prostory občerstvení. Fasáda bude mít místo červené bílou barvu a bude obnovena v původním členění. Hliníková krytina a rámy oken budou šedé.

Radnice připravuje výběrové řízení na stavební firmu, výsledek by mohla být znám na jaře. Vlastní práce by mohly začít na přelomu května a června a trvat by měly zhruba rok. Přibližně 45 milionů korun by mělo být utraceno letos a zbytek příští rok.

Příjmy města podle vedení radnice investici do kina umožňují. Výsledek hospodaření města za rok 2020 je známý a podle prvních dvou měsíců letošního roku vypadají příjmy z daní nadějně. Radní tudíž provedli změny v rozpočtu a zapracovat do něj většinu na letošek plánovaných investic.

Zdroj