Tunelář a diktátor? Svědectví bývalých svěřenců hatí pohádkový příběh kouče Sáblíkové

4 týdny starý 28

Šrumec kolem svého trenéra v náznaku spustila Martina Sáblíková 12. prosince. V příspěvku na sociálních sítích uvedla, proč nenastoupila do závodu na 1 500 metrů. Mohli za to podle ní interní problémy v rychlobruslařském svazu. „Pořád se s tím peru, před dalším vyjádřením ale chci vydechnout a vše si srovnat v hlavě,“ napsala trojnásobná zlatá medailistka z olympijských her.

Jak se později ukázalo, zmíněné interní spory má mít se svazem Novák. Může za to především částka 1,8 milionu korun, kterou si trenér fakturoval za soustředění, které se konalo před dvěma lety v italském Collalbu. Svaz tuto sumu odmítl vyplatit, protože se mu zdála podezřelá. Údajně měla být nadsazená až o 700 000 korun.

„Měli jsme vážné pochybnosti, jestli ty částky nejsou nadsazené. A Novák opakovaně odmítl doložit, co přesně během soustředění zaplatil a kolik to doopravdy stálo,“ řekl bývalý místopředseda svazu Václav Musil pro Seznam Zprávy. Podle vyúčtování měli mít svěřenci Nováka hotel s plnou penzí, ale svědectví hodonínské funkcionářky a trenérky Libuše Steklé hovoří o něčem jiném. Výprava si měla opatřovat jídlo sama a bydlela v levnějších apartmánech.

On byl důvod, proč jsem skončil

Pro lepší kontext, roky fungovala spolupráce tak, že Novák náklady na soustředění zaplatil na místě, a pak se obrátil na svaz s fakturami. „Pro mě to byl obrovský šok. Osobně se mě to hodně dotklo, protože v podstatě Novák i na mou osobu jako na účastníka soustředění vykázal něco, co nebylo vůbec pravdou. Podám na pana Nováka trestní oznámení,“ konstatovala Steklá pro Seznam Zprávy.

Italské soustředění by mělo být pouze kapkou v moři. Špatné fakturování mělo být běžnou praxí, což znamená desítky milionů korun. „Někdo tady řeší sedm set tisíc, ale kdyby to vytáhli dvacet let zpětně, jsme v desítkách milionů. Podepisovali jsme běžně prázdné papíry na diety, ty peníze jsme nikdy nedostali. Dělo se to od mých začátků. On byl důvod, proč jsem musel dát od tohoto sportu ruce pryč,“ uvedl pro iSport.cz bývalý Novákův svěřenec Tomáš Ptáčník.

Podle něj byl doposud příběh dnes 73letého trenéra vykreslován jako růžová pohádka, ale realita se jí neměla blížit ani zdaleka. Novák je jeho optikou „manipulátorem“ a „mystifikátorem“ a kdokoliv mu nešel na ruku, měl problém. Respektive neměl šanci se prosadit. „On byl důvod, proč jsem musel dát od tohoto sportu ruce pryč. Dělal jsem sport pro zábavu, pro výsledky, ne abych řešil, koho Novák pomlouvá a šikanuje. To se děje. Novák jde proti všem,“ popsal Ptáčník.

Svazové kluby Nováka podržely

Slavný kouč měl kontrolu nad velkou částí peněz svazu, proto je soustředil do svého elitního NOVIS Teamu. Kdo nepatřil do této party, byl značně znevýhodněný. Ale i uvnitř vybrané společnosti nešlo vše jako po drátkách. Už dříve byl medializovaný případ rychlobruslařky Karolíny Erbanové, která po sporech s Novákem šla v roce 2014 trénovat do Nizozemska. Posléze – na olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 – získala na trati 500 metrů bronzovou medaili.

Příprava totiž měla být obecně ušitá na míru Sáblíkové, která se na rozdíl od Erbanové specializuje na dlouhé tratě, především pak disciplínu 5 000 metrů. Zkrátka se zdá, že úspěchy Sáblíkové byly pro Nováka nade vše.

Svazové kluby už na základě výzvy zmiňovaného Musila hlasovaly o tom, jestli je na místě znemožnit Novákovi prodloužení smlouvy, která má vypršet na konci prosince. Ze čtrnácti svazových klubů s návrhem souhlasilo pět.

Novák poslední dny mlčí, ale předtím vzkázal, že „nevědomky možná ne vždy postupoval dle všech administrativních manuálů, což v rámci svazu i několikrát připustil. Nicméně vždy jednal výlučně ku prospěchu všech závodníků bez ohledu na věk a výkonnost, ku prospěchu celého rychlobruslení.“

Zdroj