Turci v rozhodujícím druhém kole volí prezidenta

4 měsíce starý 5

Turci vybírají mezi devětašedesátiletým Erdoganem a čtyřiasedmdesátiletým Kemalem Kilicdarogluem. Druhé kolo se koná proto, že 14. května žádný z kandidátů nepřekonal hranici padesáti procent.

Erdogan před dvěma týdny dostal 49,5 procenta hlasů, Kilicdaroglu skončil druhý se ziskem 44,9 procenta. Třetí byl s 5,2 procenta hlasů kandidát s krajně pravicovou minulostí Sinan Ogan, který nyní podpořil Erdogana. Velké strany Oganovy volební koalice se ale pro druhé kolo postavily za opozičního lídra. 

Erdogan, který je prezidentem od roku 2014 a předtím byl od roku 2003 premiérem, poprvé nevyhrál prezidentské volby už v prvním kole, ale dostal více hlasů, než očekávala většina průzkumů. Některé předpovídaly vítězství Kilicdaroglua, do něhož mnozí vkládali naděje na ukončení autokratického režimu, který potlačuje svobodu slova a zavírá do vězení politiky i novináře za kritiku vlády. 

Analytici očekávali, že Erdoganovi uškodí špatná ekonomická situace, zejména vysoká inflace a růst životních nákladů, a také, že mu body ubere podle některých špatně zvládnutá pomoc po únorovém zemětřesení. Obhajující prezident ale před dvěma týdny vyhrál i ve většině provincií zasažených přírodní katastrofou.

Mnozí Turci oceňují současného prezidenta jako silného muže, který Turecku zajistil pevné postavení na mezinárodní politické scéně a který je pro ně symbolem stability. 

Volební místnosti se uzavřou v 16:00 SELČ, první předběžné výsledky se podle agentury Reuters očekávají navečer.

Zdroj