Turecká plavkyně ukrajinského původu naštvala Rusy. Stoupla si na jejich vlajku

4 měsíce starý 107

 Instagram

Mistryně Evropy z dlouhé polohovky na loňském šampionátu v krátkém bazénu tím rozhořčila ruské závodníky. Mezinárodní plavecká federace (FINA) v reakci na tento incident vydala prohlášení, v němž vyzvala sportovce k zachovávání respektu.

Nyní třiadvacetiletá Günesová začínala kariéru v ukrajinských barvách jako Viktoria Solncevová. V roce 2013 pro Ukrajinu získala evropské i světové juniorské tituly. O dva roky později už na juniorském mistrovství světa reprezentovala Turecko a odvezla si čtyři tituly.

Vzhledem k jejímu původu se jí ruská invaze na Ukrajinu velmi dotýká a zareagovala na ni provokativním příspěvkem na Instagramu, který ruští plavci považují za urážlivý. "Kde jsou hranice povoleného chování sportovců? Pokud rozhodnete, že je lidské vyloučit ruské sportovce z mezinárodních soutěžích, tak zakročte i tady. Nacionalismus je nepřípustný v jakékoliv formě," uvedli ve shodných příspěvcích Vladislav Griněv a Taťjana Belongoffová.

FINA s vyloučením ruských a běloruských sportovců dlouho váhala a na rozdíl od jiných sportovních federací několik týdnů trvala na tom, že je nechá závodit v neutrálních barvách. Její benevolentní postoj ale kritizovala řada členských svazů a zástupci Německa a Švýcarska pohrozili bojkotem MS, pokud na něm budou Rusové a Bělorusové. FINA tak postoj přehodnotila a rovněž sportovce z těchto dvou zemí plošně vyloučila.

Jednání Günesové nenechala federace bez odezvy. "FINA vyzývá všechny sportovce v plaveckých sportech, aby se chovali důstojně a s respektem," uvedla v oficiálním prohlášení. O žádném případném postihu pro Günesovou se vedení světového plavání nezmínilo.

Zdroj