Turecko míní předat případ vraždy novináře Chášukdžího Saúdům

4 měsíce starý 20

Zavražděný novinář Džamál Chašukdží Foto: Profimedia.cz

Turecko míní předat případ vraždy novináře Chášukdžího Saúdům

Z vraždy novináře Chášukdžího je v Turecku obžalováno 26 občanů Saúdské Arábie. Pro některé z nich turecká prokuratura žádá doživotní trest.

Mezi obžalovanými jsou bývalí pracovníci istanbulského konzulátu a také dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Ti podle turecké prokuratury dali k činu pokyny. Dalších 18 obžalovaných podle státního zastupitelství do Turecka přijelo, aby vraždu vykonalo.

Za vraždu Chášukdžího bylo v Saúdské Arábii odsouzeno k smrti pět lidí, další tři dostali tresty odnětí svobody. Následovně ale byly tresty smrti zmírněny na 20 let vězení a ostatní tresty byly sníženy, přičemž vězni mají nadstandardní podmínky.

Soud se v Saúdské Arábii konal za zavřenými dveřmi a podle kritiků neodpovídal mezinárodním standardům.

Turecko se v posledních měsících snaží zlepšit vztahy s Rijádem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Minulý týden se v Pákistánu setkali turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a šéf diplomacie Saúdské Arábie Fajsal bin Farhán Saúd. Shodli se na dalším posilování vazeb mezi Ankarou a Rijádem. Vztahy mezi oběma zeměmi narušila mimo jiné právě vražda opozičního novináře.

Likvidace Chášukdžího, který si přišel na konzulát vyřídit osobní doklady, obrátilo pozornost světa na korunního prince Muhammada bin Salmána. Mnohé státy jsou toho názoru, že právě on dal k zabití nepohodlného kritika pokyn. Princ to ale odmítá.

podpis
Zdroj