Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

4 měsíce starý 44

foto Ilustrační foto - Pravčická brána po požáru v Národním parku České Švýcarsko, 1. srpna 2022, Hřensko, Děčínsko.

Hřensko (Děčínsko) - V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, dnes skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. ČTK o tom informoval mluvčí správy parku Tomáš Salov.

"Dá se očekávat, že pokud bude hezké počasí, tak se na Pravčickou bránu vydá mnoho lidí," sdělil Salov. Výletníci podle něj nemusí mít na cestě k ní obavy o své bezpečí, geologové a těžaři cestu spravovali posledních několik týdnů. Výletníci však mají věnovat zvýšenou pozornost informačním tabulím a vymezovacím páskám.

Zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány bude fungovat v omezeném režimu do konce října. Jeho majitelé na sociálních sítích uvedli, že požár poničil elektrickou přípojku a vodovodní řad. Poškozená je i lanovka. "Už to máme skoro opravené," uvedli majitelé, kteří založili transparentní účet, kam budou do konce roku převádět po odečtení daní a přímých nákladů veškeré příjmy. Chtějí totiž vylepšit areál i jeho okolí.

Zajištění bezpečnosti v soutěskách i na Gabrielině stezce potrvá dlouho. "Je to více než šestikilometrový úsek trasy a současně se bude pracovat také na soutěskách, takže jsou tam kapacitní omezení," uvedl Salov. Pracovníci se musí vypořádat s poškozenými stromy, řada je vyvrácená a hrozí pád, jiné mají narušené kořenové systémy. Kromě toho hrozí také pád kamenů.

Správa čeká na vyjádření České geologické služby k oběma turistickým cílům, podle toho zvolí další postup. Podle Salova by mohla práci na sanaci turistických atrakcí usnadnit zima. "Nevíme, co přinese zima, deště, mráz, takže tam se ještě nejspíš spousta věcí pohne. Může pomoci i čas, že tam trošku něco popadá samo od sebe," doplnil mluvčí.

Policie vyšetřuje požár jako obecné ohrožení. Pravděpodobně vznikl v Malinovém dole. Kriminalisté se vypravili i na požářiště, kde pracovali zhruba do poloviny září. ČTK to řekla policejní mluvčí Eliška Kubíčková. Podle ní bude prověřování události trvat zřejmě ještě několik měsíců. "Kriminalisté si vyžádali odborná vyjádření a vyžádají si i další vyjádření a znalecké posudky," uzavřela Kubíčková.

Požár se rozšířil na více než 1000 hektarů. Vystřídalo se u něj zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Celkové škody správa parku odhaduje na 100 milionů korun. Obyvatelé z několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

Zdroj