Rada šumavského národního parku schválila novou podobu klidových území. Z 19 procent klesne jeho rozloha na 17,6 procenta. Turisté se tak dostanou v parku na řadu dosud nepřístupných míst. Klidové území bude ještě schvalovat ministerstvo životního prostředí. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Vimperk/Prachaticko 15:16 15. února 2024

Šumava

Šumava | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas

„Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě, Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody – severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům. Nově se turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách,“ uvedl ředitel národního parku Pavel Hubený.

Klidová území mimo jiné regulují pohyb návštěvníků s ohledem na ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit ochranu vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování.

Šumava je otevřená učebnice. I nás občas překvapuje, jak se příroda chová, říkají správci národního parku

Číst článek

Klidové území je 135 ostrůvků území na ploše přibližně 3000 hektarů. „Společně se zonací a plánem péče se jedná o tři nejdůležitější dokumenty, podle kterých se řídí pravidla národního parku,“ řekl Dvořák.

Schvalování klidových území začalo v roce 2019. Proces zdržela koronavirová pandemie a také různé připomínky. Klidová území ve čtvrtek schválilo 32 ze 42 členů rady parku národního parku Šumava.

Zatím není jasné, kdy se nová místa pro veřejnost otevřou. Termín se bude odvíjet od schválení ministerstvem.

Šumavský národní park vznikl v roce 1991 a rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních na území Jihočeského a Plzeňského kraje.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Vyšetřování Čapího hnízda se posunulo od podstaty kauzy, jsem z toho rozpačitý, říká reportér Spurný

  2. Světový pohár ve snowboardingu ve Špindlerově Mlýně nebude, akci zkomplikovalo počasí

  3. Turisti budou moci navštívit nové oblasti na Šumavě. Otevře se Polecký vrch nebo Žďárské slatě

  4. Izraelská armáda zahájila operaci v Násirově nemocnici. Tvrdí, že tam Hamás držel rukojmí

  5. Bojím se o život, ničím jsem se neprovinil, říká politik Štětina, který je v Rusku na seznamu hledaných osob

  6. Evropané stárnou. Za posledních 10 let se střední hodnota věku v Evropské unii zvýšila o 2,3 roku

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme