Turkyně vyšly do ulic kvůli odstoupení od úmluvy o potírání násilí na ženách. Erdogan ji kdysi prosazoval

3 měsíce starý 14

Tisíce žen v sobotu protestovaly v ulicích Istanbulu proti rozhodnutí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana odstoupit od úmluvy o potírání domácího násilí a násilí vůči ženám. Sám politik ji přitom v minulosti prosazoval. Informovala o tom agentura Reuters.

Istanbul 19:27 27. března 2021

Protesty proti odstoupení od úmluvy o potírání domácího násilí a násilí vůči ženám v Istanbulu. | Zdroj: Reuters

Prezident minulý týden zaskočil představitele evropských zemí oznámením, že Turecko odstupuje od Istanbulské úmluvy, pojmenované po městě, kde byla v roce 2011 podepsána.

Turecko bylo jedním z prvních signatářů. Část žen v Turecku tvrdí, že Erdoganovo rozhodnutí ohrožuje jejich bezpečnost.

Ke sterilizaci donutil statisíce domorodkyň. Peruánci zahájili soud s bývalým prezidentem Fujimorim

Číst článek

Za silné přítomnosti policie se protestující shromáždili na istanbulském nábřeží, mávali fialovými vlajkami a provolávali hesla jako „Vraždy žen jsou politické“. Na jednom z transparentů bylo napsáno „Chraňte ženy, ne pachatele násilí“.

„Odstoupení od Istanbulské úmluvy je pohromou pro miliony žen a dětí žijících v této zemi,“ řekla agentuře Reuters ředitelka nevládní organizace Amnesty International (AI) Ece Ünverová. Ankara by podle ní měla rozhodnutí o odstoupení zrušit.

Vraždy žen přibývají

Data Světové zdravotnické organizace (WHO) uvádějí, že 38 procent žen je v Turecku vystaveno násilí ze strany svých partnerů. V Evropě to je v průměru 25 procent.

Podle odhadů AI - oficiální data nejsou k dispozici - se za posledních deset let počet vražd na ženách zhruba ztrojnásobil. Jen za tento rok bylo muži zavražděno či zemřelo za podezřelých okolností 87 žen, uvedla organizace.

„Nevzdáme se. Budeme tu, dokud nezískáme naši svobodu a úmluvu zpět. Úmluvy se nevzdáme,“ řekla studentka Selin Çeliková.

Zastánci konzervativních hodnot v Turecku jsou přesvědčeni, že úmluva podkopává tradiční rodinné struktury a tím napomáhá násilí na ženách. Rovnost pohlaví zakotvenou v úmluvě považují za propagaci homosexuality, upozorňuje Reuters. Vládní představitelé tento týden uváděli, že ženy ochrání před násilím místní zákony, nikoliv mezinárodní úmluvy.

Istanbulská úmluva vyvolala v minulých letech silné emoce v několika evropských zemích včetně České republiky.

Slovenský parlament úmluvu odmítl loni v únoru, přičemž její kritici tvrdili, že je v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy. Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl v květnu 2019, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu „zhoubné genderové ideologie“ a „nelegální migrace“.

ČTK

Zdroj