Tušl s Čermákem čelí obžalobě státního zástupce. Vyzývali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců

5 měsíce starý 37

Zleva Tomáš Čermák, advokát Norbert Naxera a Patrik Tušl | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Státní zástupce podle České televize obžaloval Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Ti čelí trestnímu stíhání kvůli výzvám k protestu proti Ukrajincům. Policie oba muže obvinila v srpnu kvůli videu, ve kterém Tušl a Čermák vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců, z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Momentálně jsou oba obvinění ve vazbě.

„Policejním orgánem byl podán návrh na podání obžaloby a státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Kladně podal dne 13. října 2022 obžalobu,“ uvedl okresní státní zástupce v Kladně Ondřej Němec. Případem se nyní bude zabývat kladenský okresní soud.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Už na začátku srpna policie oba muže obvinila policie z trestných činů hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Kvůli možnému pokračování v trestní činnosti je obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby.

Soud podle jejich advokáta Norberta Naxery nevěřil slibům, že nebudou natáčet podobná videa a nadávat Ukrajincům. „Trestní stíhání je vedeno vazebně,“ uvedl státní zástupce Němec.

Ve videích Tušl a Čermák tvrdili, že uprchlíci z Ukrajiny neprchají před válkou, ale jsou to zbohatlíci s drahými auty a mobilními telefony. Ve videu také kritizovali, že běženci dostávají od státu sociální dávky. „Kdo z vás bude ochotný postavit se jim ve stejný den na odpor? Uděláme úplně stejnou protiakci. Jestli chtějí boj, tak ať to zkusí!“ vyzývali oba muži.

Obvinění Tušl i Čermák čelí i v dalších případech. Kvůli nebezpečnému pronásledování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je obviněn první jmenovaný s dalšími dvěma muži. Čermák je obviněný z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance.

Zdroj