Tvrdá opatření nefungují? Šanghaj oznámila další desítky úmrtí s covidem, počty narůstají

3 měsíce starý 141

Šanghaj, která je největším čínským městem, je v posledních týdnech dějištěm nejhoršího výskytu covidu v Číně od začátku pandemie a na většinu z tamních 25 milionů obyvatel se vztahují velmi tvrdé restrikce včetně omezování pohybu kovovými zátarasy a ploty. V Pekingu kvůli šíření infekce panují obavy z podobných opatření.

Pondělní bilance 52 úmrtí mezi pacienty s covidem je o jeden případ vyšší než šanghajský součet z neděle, uvádí Reuters. Na poměry Číny, která od začátku pandemie přiznala jen necelých 5 000 obětí koronaviru, jde o velmi vysoká čísla. Vyšší denní součty přicházely jen na začátku roku 2020, kdy nejlidnatější země světa místy hlásila i více než 100 mrtvých za den.

Čína tento měsíc registruje zdaleka nejvyšší počty nových infekcí za celou pandemii, když se denní součty dostaly i nad 20 000. V posledních dnech nicméně klesají, přičemž Šanghaj po nedělních skoro 19 500 nákazách za pondělí zaznamenala 16 980 infekcí.

V Pekingu je zatím situace výrazně lepší. Čínská státní televize CCTV dnes ohlásila pondělní součet ve výši 33 případů infekce, zatímco o den dříve jich bylo oznámeno 19. V nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang v pondělí úřady zahájily masové testování na COVID-19, které znamená pro všechny obyvatele tři povinné testy do konce týdne.

Zdroj