Tvrdá rána pro Čechy. Od 1. července 2024 musí platit nový poplatek, každý měsíc. Hlavně na to nezapomeňte

před 2 týdny 326

Tlak na domácnosti v České republice ani trochu nepolevuje, ba právě naopak. Valí se na nás nové a nové poplatky, až z toho jde hlava kolem. Nejhorší na tom je, že se o nich dozvídáme až na poslední chvíli. Například o tom, který vstoupil v platnost od 1. července 2024, prakticky nikdo dopředu netušil.

Velká nepříjemnost

Nový poplatek se týká všech odběratelů elektřiny, a to bez výjimky. To znamená, že se vztahuje na všechny domácnosti, ale také firmy. Poplatek bude zahrnut právě do platby za elektřinu, tudíž ho najdete na každoročním vyúčtování. Měli byste ho však zohlednit již v platbách záloh.

Poplatek se vztahuje na financování provozu Elektroenergetického datového centra, které nově vzniklo. Činit bude 5,10 Kč za každé jedno odběrné místo. Pakliže tak máte třeba více nemovitostí, zaplatíte tuto částku za každé z nich.

Teď se může zdát být tento poplatek nízký, ale uvědomte si, že ho Energetický regulační úřad právě zavedl. Bude to přitom právě on, kdo bude určovat a měnit jeho výši, a to vždy na konci každého roku s platností pro další kalendářní rok. Odborníci očekávají, že tento poplatek bude postupně růst a brzy se tane poměrně významným.

Nový poplatek se bude hradit v rámci vyúčtování elektřiny.

Zaplatí to všichni

Možná si říkáte, za co že to tady zase platíte. Jednoduše řečeno je to za rozvoj komunitní energetiky. Nově se totiž počítá s tím, že elektřinu bude možné sdílet, a to mezi vlastními nemovitostmi, ale třeba i s rodinou, přáteli, popřípadě sousedy.

Vychází se z předpokladu, že někdo bude vyrábět větší množství elektřiny. Typicky jsou to lidé se solárními panely na střeše. Tuto elektřinu bude možné poskytnout komukoliv jinému v České republice. Jediným předpokladem je instalace chytrého elektroměru, který dokáže vše zprocesovat. Chytrý elektroměr stojí několik tisíc korun, avšak pokud se u datového centra registrujete, budete ho moci získat zdarma.

Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý

Dávalo by smysl, kdyby poplatek hradili ti, kdo chtějí dané možnosti, která rozhodně není špatná, využívat. Tak to ale stanoveno nebylo a ERÚ rozhodl, že ho budou platit všichni odběratelé elektřiny.

Foto: Shutterstock

Continue Reading

Přečtěte celý článek