Tým jednoho muže pod obrovským tlakem. Lewa nemá úspěchy, rýpnul si Listkiewicz

4 měsíce starý 21

 Reuters

Rozdmýchal je bývalý předseda Polského fotbalového svazu a zároveň někdejší šéf české komise rozhodčích Michal Listkiewicz. V debatě na Twitteru rozporoval, že by měl být Robert Lewandowski nejlepším Polákem všech dob.

"Samozřejmě si Roberta velmi cením, ale nedosáhl s reprezentací na žádné velké úspěchy. Nikoliv vlastní vinou, hraje v průměrném týmu," napsal Listkiewicz, který se v minulosti v roli rozhodčího zúčastnil světového i evropského šampionátu a olympijských her.

Lewandowski na MS ještě neskóroval

Když mu další diskutující vyčítali, že jen uměle vyvolává kontroverze, zmínil Listkiewicz konkrétní jména. "Grzegorz Lato, král střelců na MS, nebo čtyřnásobný účastník šampionátu Wladyslaw Žmuda toho snad dosáhli méně než Lewandowski?" ptal se.

Se 76 góly ve 134 zápasech je Lewandowski nejlepším střelcem polské reprezentační historie. V Dortmundu a Bayernu si vypracoval pozici světové megastar, vyhrál Ligu mistrů. Nyní válí v Barceloně.

Je však nepopiratelným faktem, že úspěch s reprezentací mu chybí.

Domácí mistrovství Evropy 2012? Konec ve skupině. Euro 2016? Konec ve čtvrtfinále. MS 2018? Konec ve skupině. Loňské Euro? Konec ve skupině.

Gól na světovém šampionátu Lewandowski ještě nedal. Při jeho jediné účasti před čtyřmi lety v Rusku Poláci podlehli Senegalu 1:2, schytali výprask 0:3 od Kolumbie a závěrečný triumf 1:0 nad Japonci už nic neřešil. O góly se postarali Grzegorz Krychowiak a Jan Bednarek.

"Často na ten turnaj myslím, pořád je ve mně značné zklamání," prohlásil Lewandowski před startem katarského šampionátu. "Vstřelit gól na MS zůstává mým velkým snem, udělám pro to vše," doplnil.

Poslední medaile před 40 lety

"Beru na sebe zodpovědnost za očekávání fanoušků. A ta s každým dalším gólem rostou. Hrát za polský národní tým znamená vždy obrovský tlak. Ode mě každý čeká góly, v každém zápase, proti komukoliv. Ale není to lehké," řekl Lewandowski v dějišti MS.

Poláci rozehrají šampionát dnes v 17 hodin proti Mexiku. Ve skupině C jsou s nimi ještě favorizovaní Argentinci a Saúdská Arábie. Otevírací utkání bude pro polské šance na postup dost možná klíčové.

Země severních sousedů Česka fotbal miluje a není divu, že lační po úspěchu. Na Euru debutovali Poláci teprve v roce 2008 a jedinkrát od té doby prošli do play off. A bronzové úspěchy na MS z doby vyzdvihované Listkiewiczem jsou už pořádně zaprášené.

Na MS 1974 v Německu Poláci porazili Argentinu, Itálii či Brazílii a došli k senzačnímu třetímu místu. Zmiňovaný Lato vyhrál se sedmi brankami soutěž střelců. V roce 1982 ve Španělsku tento výsledek zopakovali, tehdy v souboji o bronz zdolali Francii.

"Udělám, co budu moct, abych sedm gólů Lata překonal. Ale nejsme tým, který si v každém zápase vypracuje mnoho šancí," přiznal dvorní střelec Barcelony.

Opory ve stínu Lewandowského

Letošní vystoupení Poláků v Lize národů nebyla bůhvíjaká. Zachránili se v elitní skupině, ale na druhou stranu tam porazili jen Wales. Proti celkům z Beneluxu neuspěli, od Belgie schytali dokonce šest branek.

Před šesti dny se v generálce na MS naladili výhrou 1:0 proti Chile. A cenné je, že na vítězství dosáhli i bez Lewandowského. Aby mohli Poláci v Kataru pomýšlet na úspěch, bude rozhodně potřeba nebýt týmem pouze jednoho muže.

Oporami by měli být dále Bednarek z Aston Villy, parťák Lewandowského v útoku Arkadiusz Milik z Juventusu, Piotr Zielinski z rozjeté Neapole či zkušený Krychowiak působící v Saúdské Arábii. Jistotou v brance je Milikův turínský spoluhráč Wojciech Szczesny.

"Mexiko bude na začátek složitým testem. Mají spoustu zkušeností z velkých turnajů, čekám boj do poslední minuty," podotkl čtyřiatřicetiletý Lewandowski. Zároveň odmítl, že by měl oplývat speciální motivací kvůli svému poslednímu MS.

"Věřím, že budu schopný hrát na MS i za čtyři roky. Ale připravuju se a budu hrát tak, jako by tento turnaj měl být mým posledním," ujistil.

Zdroj