Tým poslankyně Adámkové dostane čtvrt miliardy na českou vakcínu. Vládou schválený koncept napsali ADÁMCI

2 měsíce starý 34

V pondělí vláda na svém jednání podle serveru Seznam Zprávy rozhodla o tom, že dá týmu kardioložky a poslankyně za ANO Věry Adámkové 250 milionů korun na vývoj české vakcíny proti covidu-19. Česká vakcína má být vytvořena sedmdesát let starou technologií a částka je velmi sporná. Jak navíc zjistil deník FORUM 24, předkládací zpráva toho kabinetem Andreje Babiše schváleného návrhu na peníze pro tým sestavený poslankyní Adámkovou dle metadat vznikl v textovém editoru „ADÁMKŮ“. A i samotné rozhodnutí vydávat peníze na takovou věc je podle odborníků kontroverzní.

Seznam Zprávy v pondělí napsaly: „Vláda dala na vývoj české vakcíny dalších 250 milionů korun. Materiál na vládu předložilo ministerstvo zdravotnictví, které si myslí, že tým Věry Adámkové vytvoří vakcínu proti novým mutacím. Tým sestavený poslankyní za ANO Věrou Adámkovou, který minulý rok ukončil první etapu vývoje české vakcíny proti onemocnění covid-19, chce dostat druhou šanci. Jan Blatný předložil za svůj resort na pondělní jednání vlády návrh, ve kterém žádá pro tým Adámkové peníze na další vývoj české vakcíny. A vláda na svém pondělním zasedání tento záměr schválila.“ A otiskl tabulku nákladů projektu. Tabulku, která je i součástí dokumentu, jejž má redakce deníku FORUM 24 k dispozici.

Dokument, kde se tato tabulka objevila, a kde se o potřebě té částky k vývoji české vakcíny píše, nese název „Předkládací zpráva – Koncept dalšího vývoje vakcíny proti onemocnění covid-19.“ V metadatech dokumentu v kolonce „Autoři“ stojí jméno ADÁMCI.

Dále čtěte

repro video YouTube/NBCA

Konec vývoje české vakcíny? „Nemá vůbec smysl,“ míní biochemik Konvalinka

Počátkem května informovalo ministerstvo zdravotnictví o zahájení vývoje vakcíny proti nemoci covid-19. V září se podařilo týmu pod vedením ...

číst článek »

Proto se deník FORUM 24 pokusil spojit s poslankyní Adámkovou, aby se zeptal, kdo je autorem materiálu, na jehož základě vláda přidělila na vývoj vakcíny proti covidu 250 milionů korun. „Máte asi nějaké informace, které nevím. Mně někdo něco přidělil??? Nepletete si mne s někým???“ napsala Adámková.

„Já opravdu vím pouze o Unesení, které zadalo úkol MZ připravit projekt. Žádná zmíněná instituce nemá (dnes odpoledne) žádné  pověření  ani  zadaný  úkol (ptala jsem se),“ uvedla po upřesnění. Další odpovědi nedorazily.

Stejně tak nepřišla odpověď na otázku, kdo onen materiál připravil, od mluvčí ministerstva zdravotnictví, a neodpověděla ani mluvčí vlády.

V dokumentu se uvádí: „Původní tým projektu vedený prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSc., je připraven pokračovat v projektu fází II, při které by byla zavedena výroba pro preklinické a klinické vyhodnocení bezpečnosti a účinnosti (tzv. „výroba hodnoceného léčivého přípravku“) za předpokladu splnění následujících požadavků: 1. Projekt bude zadán jako úkol výše uvedeným třem organizacím (SZÚ, ÚHKT, IKEM). Zadání úkolu bude na meziresortní úrovni (tedy od vlády) a bude existovat plná podpora projektu, včetně ucelené strategie komunikace, jasné proklamace důležitosti úkolu a možnosti využívat podpůrné mechanismy ministerstva zdravotnictví. 2. Prostředky na tuto etapu, která bude v případě úspěchu zahrnovat přípravu výroby, ucelené preklinické a první klinické hodnocení vakcíny, budou poskytnuty pomocí vhodných mechanizmů předem. S ohledem na požadovanou rychlost řešení projektu bude navržen mechanizmus pro umožnění nakoupit přístroje (investice), materiál a služby na základě zrychlených výběrových řízení. 3. Prováděcí detaily projektu budou specifikovány až po rozhodnutí vlády České republiky o záměru dalšího vývoje vakcíny proti onemocnění covid-19.“

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

A nechybí ani předběžná kalkulace – identická s tabulkou, kterou zveřejnily Seznam Zprávy. Se sumou 250 000 000 Kč, která by byla potřebná. Jak jsme zmínili, v metadatech dokumentu v kolonce „Autoři“ stojí jméno napsáno ADÁMCI. Kdo tito „ADÁMCI“ jsou, na to ale odpovědní politici ani úředníci neodpovídají.

Zastaralá technologie

Ohledně účelnosti takto vynaložených 250 milionů vládnou ve vědecké komunitě značné rozpaky. „Suma 250 milionů vložená do začátku takového projektu, jako je vývoj a výroba nové vakcíny, je naprosto směšná. Zcela jistě nedosahuje výše, které je potřeba na zahájení celého projektu. Budí dojem, že i tentokrát, už podruhé, je představa vládních činitelů o vývoji a výrobě naší české vakcíny velmi naivní,“ uvedl pro deník FORUM 24 profesor RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc., Dr. h. c., který je ředitelem Biologického centra Akademie věd, v letech 2012 až 2016 působil jako rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Dle dostupných informací se tým doktorky Adámkové snaží vyvinout vakcínu stejnou metodou, jakou je vyroben čínský Sinovac, což Grubhoffer potvrzuje. „Ano. Tato vakcína by byla svým technologickým pojetím stejná, jako je čínská vakcína Sinovac a indická vakcína Covaxin. Tyto vakcíny využívají technologii z padesátých let, vyvinutou při vývoji vakcíny proti dětské obrně. Nic proti takovým vakcínám, jsou případy infekčních onemocnění, proti kterým se bude očkovat inaktivovanými vakcínami ještě dlouho. Třeba vakcína proti klíšťové encefalitidě. Technologicky se naveliko pomnoží virus, je chemicky usmrcen, a zkoncentrován do vhodného množství virových částic. A ty jsou poté upraveny do konečné formulace očkovacích látek. V zásadě nic proti této staré technologii, ale v případě čínského koronaviru je to trochu jiná záležitost. Covid se stal planetárním problémem, proto se podařilo ihned po vypuknutí epidemie zmobilizovat obrovskou vědeckou a výzkumnou kapacitu. A také se do výzkumu investoval obrovský kapitál, který do toho šel i z veřejných zdrojů, například z rozpočtu USA. Takže se podařilo v rekordně krátké době dovyvinout moderní platformy vakcín. Na nich virologická pracoviště pracovala dvě desítky let před tím,“ vysvětlil.

Dále čtěte

Nicola Zörkler, FORUM 24

Bára Štěpánová: Babiš je úplně mimo, neumí nic řešit. Musí být zděšený

Herečka Bára Štěpánová v rozhovoru pro Revue FORUM popisuje své pocity za zákazů během pandemie nemoci covid-19. Divadlo Ungelt nehraje, ...

číst článek »

Podle Grubhoffera se tedy dá říci, že vláda podpořila sedmdesát let starou technologii, a dnes užívané vakcíny jsou o sedmdesát let technologicky vyspělejší. „Moderní vakcíny, které se u nás nyní uplatňují, byly připravované pro SARS a MERS. A pro ebolu. Takže již byly vyvinuty, a jde o platformy stavebnicového typu. Vezme se základ té platformy a jen se přeprogramuje na příslušný virus. Vloží se tam gen, který kóduje příslušnou bílkovinu viru, proti kterému chceme očkovaného člověka chránit. Je nesmysl v dnešní době, kdy zažíváme obrovský progres ve vývoji vakcín, investovat do něčeho, co je velmi zastaralé. Nové vakcíny – ať už je to genová vakcína na bázi RNA, nebo vektorové vakcíny, které používají adenovirus jako dopravce genetické informace koronaviru do očkovaného jedince – nám umožňují velice rychle adaptovat očkovací látku podle objevujících se variant viru. To teď prožíváme s těmi rychle se šířícími variantami – a tudy se budeme muset ubírat na naší další cestě. Bude patrně nezbytné aktualizovat stávající vakcíny. Aktualizovat inaktivovanou vakcínu, jako by měla být ta česká, nelze. Tam se musí začít s nákladnou výrobou vždy znovu od začátku,“ říká profesor Grubhoffer.

Dle wikipedie je profesorka MUDr. Věra Adámková, CSc. česká lékařka, internistka kardioložka, a politička, od roku 2017 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, bezpartijní za hnutí ANO 2011. V roce 2019 obdržela zlatý Bludný balvan v kategorii družstev za „blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“. Stanula v čele výzkumného týmu, který od konce února 2020 zdarma a ve volném čase vypracoval studii proveditelnosti vývoje české vakcíny na onemocnění covid-19. Přípravu dostaly za úkol Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a krevní transfuze a Institut klinické a experimentální medicíny.

Zdroj