Typický souboj pravice a levice i násilím doprovázená kampaň. Brazílie se chystá zvolit nového prezidenta

4 měsíce starý 68

Brazílii čeká v neděli první kolo prezidentských voleb. Hlavními kandidáty, kteří dominují předvolebních průzkumům, jsou stávající prezident Jair Bolsonaro a exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Tito dva kandidáti se pravděpodobně utkají ve druhém kole voleb. Letošní kampaň provází násilí, výhrůžky i úmrtí.

Brasília 11:35 1. října 2022

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Prezidentskou kampaň od počátku provází napjatá atmosféra. V březnu Brazílií otřásla zpráva, že Lulovi nejvyšší soud oficiálně zrušil trest za korupci. To Lulovi umožnilo kandidaturu v prezidentských volbách.

Exprezident byl v roce 2016 zadržen a později odsouzen za korupci. Podle tehdejšího rozsudku vzal úplatek od firmy AOS v podobě luxusního bytu.

Právě pobyt ve vězení mu znemožnil kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2018. O rok později však nejvyšší soud vyhlásil, že verdikt zruší a Lula bude propuštěn na svobodu. Exprezidenta tehdy odsoudil v první instanci soudce Sergio Moro, který se posléze ujal postu ministra spravedlnosti v Bolsonarově krajně pravicové vládě, uvedla tehdy Česka televize.

Zvláštnosti brazilských voleb: stovky kandidátů uvádí jinou barvu pleti než před těmi minulými

Číst článek

Lula da Silva byl do korupční kauzy velmi populární už od doby svého prezidentství a to hlavně díky sociálním reformám, které vytáhly z bídy miliony obyvatel Brazílie. Pokud bude Lula znovu u moci, hodlá v sociálních reformách pokračovat, uvádí Reuters.

Přestože byl Lula propuštěn z vězení, Bolsonaro ho stále označuje za zloděje“. Jeho vládu nazývá jako nejvíce zkorumpovanou v celé brazilské historii, kleptokracii a založenou na rozkrádání.

V jedné z vyostřených předvolebních debat také připomněl skandál Car Wash“, do kterého byl Lula zapleten. Jednalo se o korupci a praní špinavých peněz v rámci státem spoluvlastněné ropné společnosti Petrobras.

Navzájem se obviňují

Na druhou stranu i Lula se slovně pouští do Bolsonara. Jeho tvrzení označil za nepravdivá a obvinil ho, že přivedl zemi k chudobě, hladu a výsledkem jeho vládnutí je i zničený Amazonský prales. Označil ho také za idiota.

V poslední debatě exprezident také prohlásil, že „je nechutné, aby prezident země neustále lhal... a to je důvod, proč ho voliči pošlou pryč“. Oba dva se navzájem začali obviňovat ze lhaní nebo korupce. Nakonec moderátor debaty oba kandidáty napomenul za nerespektování základních pravidel.

Do napjatého ovzduší nadcházejících voleb vstoupilo i několik incidentů, které se odehrály mezi příznivci Bolsonara a Luly a při kterých několik Lulových voličů zemřelo. Z těchto důvodů a z obav policie o Lulovu bezpečnost se exprezident na veřejnosti objevoval i v neprůstřelné vestě.

É com muita tristeza que soube da notícia do assassinato de Benedito Cardoso dos Santos, na zona Rural de Confresa. A intolerância tirou mais uma vida. O Brasil não merece o ódio que se instaurou nesse país. Meus sentimentos à família e amigos de Benedito.

— Lula 13 (@LulaOficial) September 9, 2022

Podle politoložky Věry Stojarové z Masarykovy univerzity, která se věnuje tématu Latinské Ameriky, je násilná kampaň těchto voleb velmi výjimečná. „Nepamatuji se, že by v jiných letech, docházelo k tolika úmrtím, násilí nebo výhrůžkám,“ uvádí pro server iROZHLAS.cz.

Prezidentskou kampaň provází mnohé incidenty, ale i kontroverze. Ve středu Bolsonaro oficiálně uzavřel svou prezidentskou kampaň, při čemž mu pomohla brazilská fotbalová hvězda Neymar. Bolsonaro navštívil neziskový institut, který Neymar založil ve městě Praia Grande.

Kuriozitou je také například prodávání ručníku s obličeji kandidátů v rámci předvolební kampaně.

Dva nejsilnější kandidáti - Lula a Bolsonaro - lze vnímat jako zástupce levice a pravice a volby jsou tak bojem mezi těmito směry, což je podle Stojarové pro státy v regionu velmi časté.

„Vzhledem ke koloniální minulosti existují ve společnosti velmi silné nerovnosti. Původní obyvatelé jsou velmi chudí, zhlíží se v levicových ideologiích, touží po rovnosti a přerozdělení půdy a majetku, zatímco potomci přistěhovalců jsou na tom výrazně lépe,“ podotýká.

Silně personalizované volby

Oba kandidáti mají silné charisma a volby jsou tak střetem dvou velmi výrazných osobností.

„Voliči znají Lulu z jeho volebního období. Ví, jak se choval k chudým lidem, k původnímu obyvatelstvu nebo Amazonskému pralesu, a vidí, jak se choval Bolsonaro posledních pár let. V těchto volbách se potkávají dvě velmi výrazné osobnosti,“ míní Stojarová.

Silné personalizaci voleb přidávají také Bolsonarovy autoritativní sklony, kdy podle politoložky ve své straně nikoho moc nepustí dopředu. Naopak u Luly způsobuje nedostatek politických figur nejspíše množství korupčních kauz a obvinění.

‚Bolsonaro si nevidí do pusy‘

Před pár lety podpořil Bolsonaro svým komentářem sexistický útok na ženu francouzského prezidenta Emmmanuela Macrona.

Podporovatel Bolsonara zveřejnil koláž, na které je Bolsonaro i Macron se svými manželkami s komentářem „Už rozumíte, proč Macron Bolsonara pronásleduje“, čímž narážel na věkový rozdíl, který je mezi Macronem a jeho ženou. Macron to tehdy označil za „neobvykle hrubé“ a „smutné“.

„Bolsonaro si nevidí do pusy. Cokoliv řekne je na ostudu. Pokud vyhraje, vnímám to i jako ohrožení stavu demokracie v zemi,“ říká Stojarová.

Obavy z ohrožení demokracie se ozývají z více stran. Brazilská předvolební situace může připomínat situaci z roku 2020 před prezidentskými volbami v USA. Bolsonaro bývá také připodobňován k exprezidentovi Donaldu Trumpovi.

Vzhledem k tomu, že brazilský prezident zpochybňuje volební systém, existují obavy, že by se mohl opakovat americký scénář, kdy Trump nechtěl uznat volební výsledek, kde ho porazil Joe Biden.

Podle Stojarové taková situace opravdu hrozí. „U Brazílie je to i horší, protože není zaručeno, že bude uchována demokracie,“ dodává.

Jair Bolsonaro a Joe Biden na summitu v Los Angeles | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Pro USA je navíc výsledek voleb podstatný, jelikož vývoj těchto dvou států je značně identický, jsou si podobné ve svých aktuálních zájmech i výzvách, kterým musely v poslední době čelit.

Jak nedávno uvedla BBC, oběma zeměmi otřásly ztráty kvůli pandemii covidu-19 a nyní se potýkají s vysokou inflací.

V očích některých amerických politiků může Bolsonaro sloužil jako ochrana před další expanzí komunismu či socialismu v Latinské Americe.

Měsíc do prezidentských voleb v Brazílii. Uráží nás, protože jsme ženy, říká novinářka o Bolsonarovi

Číst článek

„Spojené státy se vždy rády míchaly do politik států Latinské Ameriky, velmi často bránily vlastní vizi demokracie proti ‚komunismu‘ a díky nim se dostala k moci i spousta nedemokratických vlád,“ uvádí politoložka.

Dále také připomíná, že Brazílie je nejsilnější stát Latinské Ameriky, který aspiruje na to být regionálním lídrem. Pozice brazilského prezidenta je pro USA tedy velmi důležitá.

Další kandidáti

Přestože jsou Lula a Bolsonaro nejsilnějšími a nejvýraznějšími kandidáty voleb, jako další se o prezidentský post uchází například Simone Tebetová, právnička a politička, která kandiduje za brazilskou demokratickou stranu, Ciro Gomes za stranu práce nebo Luiz Felipe d'Avila za brazilské liberály.

Klára Svobodová

Zdroj