U Letovic to bylo tornádo, jsou přesvědčeni lovci bouřek. A publikují další záběry

1 měsíc starý 19

„Jeden z dotyků tornáda se zemským povrchem poblíž Lhoty u Letovic zachytila i webkamera,“ uvedla skupina a zveřejnila další video.

Jeden z dotyků tornáda se zemským povrchem poblíž Lhoty u Letovic zachytila i webkamera. Jak ale můžete slyšet z médií, ČHMÚ výskyt tornáda stále popírá a i přes desítky dokumentace škod, odpovídajících působení tornáda tvrdí, že ŽÁDNÉ ŠKODY NEBYLY ZAZNAMENÁNY. Ačkoliv respektujeme práci zaměstnanců ČHMÚ, měli by si ověřovat aktuální informace. Bohužel, s tímto přístupem se pak nelze divit událostem ohledně F4 a někdo se stále není schopen poučit. Pozdravujeme pana Petera Hrušku z brněnské pobočky ČHMÚ.

Posted by Czech Thunderstorm Research Association on Saturday, April 1, 2023

Předseda skupiny Robin Duspara Novinkám sdělil, že se podařilo prokázat kontakt vzdušného víru se zemí o obcí Nýrov a Lhota v těsném sousedství Letovic. Na základě zjištěných škod se podle něj jednalo o velmi mírné tornádo intenzity F0.

„Tornádo se prokazuje především zaznamenáním průběhu jevu, případně charakteristikou škod. Zde se jednalo o případ, kdy byla pozorovaná a z několika míst zdokumentovaná nízká rotující oblačná nálevka, jež se nazývá trombou. Tornádo se z tromby stává ve chvíli, pokud začne působit škody na zemském povrchu, což se nám za spolupráce s místními podařilo prokázat,“ poznamenal Duspara.

„Jelikož jsou škody lokalizovány právě v oblasti pozorování tromby a jednalo se o izolovanou konvektivní buňku, která jinými jevy nedosahovala větší intenzity, jako je downburst či derecho, není pochyb o tom, že škody byly způsobeny tímto jevem,“ dodal.

Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu ale pro ČTK uvedl, že meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí.

🌪🌪🌪VČEREJŠÍ TORNÁDO POTVRZENO🌪🌪🌪 (pozn. nejedná se o apríl) Již od prvních informací je tým CTRA v kontaktu s místní...

Posted by Czech Thunderstorm Research Association on Saturday, April 1, 2023

O možném výskytu nebezpečného jevu se spekulovalo už včera večer, kdy se na sociálních sítích začaly objevovat fotky a videa typického trychtýře.

„Dle předběžného hodnocení vznikla konvektivní buňka, pravděpodobně supercelární povahy, před postupující linií bouřek. Již před vznikem samotné tromby byla pozorována výrazná rotace stěnového oblaku tzv. wall cloudu. Tromba zřejmě vznikla v okolí Kunštátu a postupovala směrem na Letovice, kde došlo k prokazatelnému kontaktu se zemským povrchem v katastru obcí Nýrov a Lhota,“ uvedli lovci bouřek na svém profilu.

Podle videí na sociální síti Facebook se mraky začaly podezřele točit nad Bystřicí nad Pernštejnem. I podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který před postupující bouřkou vydal výstrahu, bylo právě toto město v cestě nejnebezpečnější části bouřkové linie. Není to přitom poprvé, co by se tornádo v oblasti objevilo. Před třinácti lety totiž zasáhlo vzdušnou čarou devět kilometrů vzdálené město Olešnice.

Zdroj