Ubohý stav ruské armády u Chersonu. Místo neprůstřelných vest mají molitan, ukazuje reportér

5 měsíce starý 41

„V současné situaci jsou Ukrajinci ti, kteří se snaží útočit, a tím osvobodit Ruskem okupovaná území. V Chersonské oblasti mají obě strany těžké ztráty. Každým dnem se čeká obnovení ukrajinské protiofenzivy. Zda se Ukrajině povede postup obnovit, uvidíme v následujících dnech,“ zmínil Matyáš Zrno, který cestuje po Chersonské oblasti.

Část tohoto regionu již Ukrajinci osvobodili. Na některých místech musejí odklízet těla mrtvých ruských vojáků i civilistů. „Jsem z jednotky, která sbírá těla, co tu po Rusech zůstala. Je jich velmi mnoho. Chcete se podívat?“ nabízel ukrajinský voják štábu CNN Prima NEWS. Jeho velitel to ale zakázal.

Stopy války jsou v Chersonské oblasti všudypřítomné. Podél cesty se válí munice. K vidění jsou často také ohořelá ruská i ukrajinská obrněná vozidla i zničené osobní automobily. „Jedno auto jsme darovali armádě. Teď ale dostalo zásah, tak si ho odvážíme pryč. Dáme ho do muzea, aby děti věděly, co se tu dělo,“ řekl jeden z ukrajinských civilistů, který nakládal vrak k odtažení.

Opuštěné ruské zákopy poskytují další svědectví o žalostném vybavení ruské armády. „V této neprůstřelné vestě nejsou balistické pláty, ale jen obyčejný molitan,“ ukázal názorně Zrno. Ukrajinci v osvobozených lokalitách také začínají mluvit o tom, jak se okupanti na jihu země vlastně chovali.

„Bylo to hrozné. Rusové kradli všechno, co jim přišlo pod ruku. Vzali nám gauče či matrace a dali si je do zákopů. Dosadili sem nového starostu, který s nimi jenom pil a o nás se nestaral. Byli tu i Čečenci,“ uvedl jeden z místních. Ukrajinci nyní chtějí osvobodit i zbytek Chersonské oblasti včetně samotného Chersonu.

Bitva o toto město začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním a dlouhou dobu také jediným velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli. Již brzy by však vzhledem k ukrajinské ofenzivě mohla nad Chersonem opět zavlát žlutomodrá vlajka.

Zdroj