Učitelka vykládala žákům lži o válce na Ukrajině. Gazdík podpořil její vyhazov

5 měsíce starý 79

Po jeho zhlédnutí se rozhodla ředitelka školy Renata Riedlová učitelku z výuky stáhnout, nařídila překážku na straně zaměstnavatele a chce s ní ukončit pracovní poměr. Rozhodnutí ředitelky podpořilo vedení městské části. Rychlou a ráznou reakci ředitelky ocenil i ministr školství Petr Gazdík (STAN).

„Učitel má ctít fakta, ne pronášet propagandu v rozporu se zjevnými fakty. Ano, každý má právo na názor, ale ne na lež,“ napsal pro Seznam Zprávy Gazdík.

Podobné případy řešil jeho resort už na začátku ruské agrese. Tehdy rozeslal školám pokyny, jak s dětmi o konfliktu mluvit. Ne všichni se tím ale řídí. „Proto oceňuji přístup ředitelky školy, která okamžitě dala paní učitelku na překážky a rozváže s ní pracovní poměr,“ doplnil Gazdík.

„Byla jsem šokovaná obsahem nahrávky, vůbec jsem si nedokázala představit, že by tak vzdělaný člověk mohl před dětmi předvést takovou přednášku plnou nenávisti a nepravdy,“ řekla serveru ředitelka pražské školy.

Češtinářka se hájí tím, že předkládala „jen ověřená a historicky zdokumentovaná fakta“. Své odstavení z výuky vnímá jako „popření demokratických principů a svobod“ a „bezprecedentní omezení slova a názoru“.

Podle jednoho žáka navíc češtinářka zlehčovala ruskou agresi ve chvíli, kdy v první lavici seděla dívka, která z Ukrajiny uprchla a částečně umí česky. 

Zdroj