Udržení sociálního smíru je naše priorita, řekl Fiala po jednání tripartity. Odbory požadují zvýšení sociálních dávek

4 měsíce starý 284

Premiér Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | FOTO: Úřad vlády ČR

Ve Strakově akademii v Praze se dnes sešli zástupci vlády, zaměstnavatelských svazů a představitelé odborových organizací. Hlavním tématem byla situace na Ukrajině a její dopady na Českou republiku, Národní plán obnovy a předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) je dobrou zprávou, že z 300 tisíc lidí, kteří před válkou uprchli České republiky, je jen asi 900 v ubytování humanitárního typu. „To, že ta čísla jsou takto pozitivní se povedlo díky skvělé práci státu, krajů, obcí a dobrovolníků. Za to si zaslouží poděkování,“ řekl na tiskové konferenci po jednání tripartity.

Dále čtěte

Premiér Petr Fiala na 30. kongresu ODS (Kateřina Herodesová / FORUM 24)

Hezké přání, nejedná se o tom. Premiér Fiala se vyjádřil k základně v Česku

číst článek »

„Pokud jde o pomoc občanům České republiky,  připomněl jsem některé kroky, které dělala naše vláda, ať už jde o zvýšení životního a existenčního minima, snížení spotřební daně na benzin a naftu a zrušení silniční daně,“ uvedl Fiala.

Vláda podle něj chystá další kroky. „Děláme všechno pro to, abychom pomohli lidem, na které dopadají zvyšující se ceny. Je to cíl naší vlády. Chceme pomáhat konkrétně, cíleně, ale chceme a budeme pomáhat.“ Doplnil také, že cílem jeho vlády nemůže být nic jiného než sociální smír.

„Je potřeba říct, že se nemůžeme věnovat jen uprchlické krizi, ale musíme se věnovat i ekonomice,“ řekl po jednání zástupců vlády, zaměstnavatelských svazů a představitelů odborových organizací šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Ekonomika není v dobré stavu, řada odvětví a oborů má obrovské problémy.“

Na tiskové konferenci Hanák také připomněl české předsednictví Evropské unie v roce 2009. „Udělali jsme si obrovskou ostudu a to si myslím, že je neodpustitelné. Tato vláda má šanci ukázat, že Česká republika je stabilizovaná země, země s lidmi, kteří umí organizovat. Myslím si, že bychom to neměli podceňovat,“ prohlásil.

Část nákladů by mohla financovat Evropská unie

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci uvedl, že velkým tématem, je jazykové vzdělání uprchlíků z Ukrajiny. „Musíme to zvládnout velmi rychle, nejen jazykovými kurzy, které jsme připraveni podpořit finančně, ale chceme také udělat širokou online platformu, aby se lidé mohli vzdělávat z domova.“

Dále čtěte

(Profimedia)

Co všechno může Zeman ještě napáchat?

číst článek »

Vláda podle Jurečky jedná s Evropskou komisí o financování části nákladů spojených s uprchlickou vlnou. „Jednáme s partnery a oni vnímají, že musí přijít s nástrojem, jak nám pomoci. Budeme mít příležitost, aby část těchto nákladů byla proplacena z evropského rozpočtu.“ V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině chce také spustit kurzarbeit.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly uvedl, že odbory požadují zvýšení sociálních dávek a podpor pro všechny skupiny obyvatel. „Enormní zvýšení cen je tak šílené, že to nelze jen tak propsat na obyvatelstvo. Požádal jsem premiéra, aby se rady typu nekuřte, nejezděte vůbec nepoužívaly.“ Na tiskové konferenci také upozornil na zneužívání uprchlíků z Ukrajiny.

Zdroj