"Ukázal, kým je." Fico se tvrdě opřel do Pavla, video vyvolalo bouřlivé reakce

1 měsíc starý 18

 Facebook/Robert Fico

Fico, bývalý trojnásobný předseda slovenské vlády, kritizoval Pavla na své čtvrteční mimořádné tiskové konferenci. Nově zvoleného českého prezidenta zmínil ve chvíli, když se ve své řeči dostal k současné situaci ve válce na Ukrajině. Slovenský politik se vymezil vůči Pavlovu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-we i jeho rozhovoru pro britskou stanici BBC, v němž Pavel prohlásil, že Ukrajina si zaslouží stát se po konci války s Ruskem členem NATO.

"Teď už nikdo nemůže pochybovat o tom, kdo za ním je. Kdo ho tlačil dopředu, jak ho vymysleli," uvedl Fico a dodal, že i přesto ale České republice ke zvolení nové hlavy státu gratuluje. "Ale my už teď přesně víme, a to ještě ani nesložil slib, jakou zahraniční politiku bude tlačit český prezident. A tu stejnou samozřejmě tlačí také naše paní prezidentka," pokračoval Fico.

Slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, která přijela Pavlovi v den zvolení osobně pogratulovat, poté označil za nebezpečí pro Slovensko. Kritizoval především její postoj k dodávkám zbraní na Ukrajinu. Takoví lidé podle slov Fica "dostanou Slovensko do neštěstí". "Teď je třeba v parlamentu návrh, že máme mimo jiné vyhlásit Rusko jako teroristický stát. Já teda přidávám, dejte tam ještě Spojené státy a budu hlasovat pro," prohlásil Fico.

Jeho slova na adresu nově zvoleného českého prezidenta vyvolala zejména na sociálních sítích, kde se část z jeho tiskové konference rozšířila, bouřlivé reakce. Komentující označovali naopak Fica kvůli jeho proruským postojům za nebezpečí pro Slovensko. Jeho populistickou rétoriku přirovnávali k vystupování neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Pavlova administrativa se k vystoupení zatím veřejně nevyjádřila.

Ficův Směr-sociální demokracie se v současnosti společně se stranou Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho těší mezi obyvateli nejvyšší oblibě. Obě strany, které nezastávají tak silné proevropské a proatlantické postoje, zatím podle průzkumů patří mezi favority slovenských předčasných parlamentních voleb, jež připadnou na 30. září. Současné menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera poslanci vyslovili nedůvěru už v prosinci loňského roku.

Fico, který mimo jiné patří veřejné podporovatele maďarského premiéra Viktora Orbána, je známý svou kritikou vůči Evropské unii či protiruským sankcím. Politologové upozorňují na to, že v případě jeho zvolení čeká Slovensko změna zahraniční politiky. S jeho návratem k moci by se do země vrátil "antisystémový populismus", upozornil nedávno americký deník The New York Times.

Zdroj