Úkol splněn, teď se budeme soustředit na hlavní cíl, řekl Šojgu

4 měsíce starý 126

Ruské ministerstvo obrany následně ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části země.

„Obecně jsou hlavní úkoly první etapy operace splněny. Bojový potenciál ukrajinských ozbrojených sil se výrazně snížil, což umožňuje soustředit hlavní pozornost a hlavní úsilí na dosažení hlavního cíle – osvobození Donbasu,“ řekl Šojgu po poradě s vedením armády.

Rusko útok na Ukrajinu zdůvodňovalo Rusko tím, že požaduje její demilitarizaci a denacifikaci. Do Kyjeva se přitom ruská armáda nedostala a o města v jeho okolí se s ukrajinskou obranou za cenu velkých ztrát přetlačuje.

Vypočítal ukrajinské ztráty, o ruských nemluvil

Podle Šojgua utrpěly ozbrojené síly Ukrajiny značné škody. „Převaha ve vzduchu byla vybojována. Letectvo a systém protivzdušné obrany byly prakticky zničeny,“ uvedl ministr.

Prohlásil, že ze 152 letadel, které měla ukrajinská armáda, jich bylo zničeno 123, ze 149 vrtulníků bylo zničeno 77, ze 180 systémů protivzdušné obrany dlouhého a středního doletu jich ruské síly zlikvidovaly 152.

O ruských ztrátách nemluvil. Na Ukrajině zemřely podle odhadů tisíce ruských vojáků, Ukrajina mluví o 14 tisících, včetně několika vysoce postavených důstojníků.

„Námořní síly země přestaly existovat. Značné ztráty utrpěly všechny formace pozemních a vzdušných útočných sil,“ řekl Šojgu.

Podle jeho vyjádření bude speciální vojenská operace na Ukrajině pokračovat, dokud nebude dosaženo stanovených cílů.

„Ruské ozbrojené síly budou pokračovat ve speciální vojenské operaci, dokud nebude dosaženo stanovených cílů,“ řekl Šojgu.

Ministr prohlásil, že pokud budou realizovány plány řady zemí NATO na dodávky bojových letadel a systémů protivzdušné obrany Ukrajině, bude podle Šojgua Rusko adekvátně reagovat.

Dodávky zbraní na Ukrajinu ze strany Západu jsou podle ministra nezodpovědné a jejich nekontrolovaná distribuce by mohla představovat hrozbu pro evropské státy, tvrdí Šojgu.

„Postoj Západu, který dodává na Ukrajinu zbraně, považujeme za nezodpovědný. Jejich nekontrolovaná distribuce mezi obyvatelstvo a žoldáky situaci jen zhoršuje a v budoucnu může vytvořit hrozbu i pro samotné Evropany,“ uvedl.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu 24. února. Do Kyjeva se ruští vojáci nedostali. Bojuje se o mnoho měst, například o Charkov či Mariupol. V rozporu se svými proklamacemi o útočení výhradně na vojenské cíle Rusko ničí civilní objekty, především bytové domy. Vojáci na ulicích často střílejí do civilistů.

Zdroj