Ukrajina hlásí potopení ruské výsadkové lodi Cezar Kuznikov

před 2 měsíce 89

Ukrajinské ozbrojené síly ve spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozvědkou HUR při operaci v Černém moři potopily ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov, uvedl deník Ukrajinska pravda. Tvrzení později potvrdil ukrajinský generální štáb, Moskva se k incidentu zatím nevyjádřila. Ruské ministerstvo obrany však ve středu informovalo, že nad Černým mořem sestřelilo šest dronů. Podle listu loď zasáhly právě bezpilotní letouny.

„Ukrajinské ozbrojené síly společně se zpravodajskou jednotkou ministerstva obrany zničily velkou výsadkovou loď Cezar Kunikov. V době zásahu se nacházela v ukrajinských teritoriálních vodách poblíž Alupky,“ napsal generální štáb.

Město Alupka leží na jižním pobřeží Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Výsadkové plavidlo Cezar Kunikov patří do třídy Ropucha, stejně jako loď Novočerkassk, jejíž poničení při ukrajinské operaci potvrdilo ruské ministerstvo obrany loni v prosinci. Loď se v tu dobu nacházela v přístavu Feodosija na Krymu.

Ukrajinska pravda, která zveřejnila záběry dýmu nad mořem, poznamenala, že potopená loď je pojmenovaná po sovětském námořním veliteli Cezaru Lvoviči Kunikovovi, jenž byl zraněný v boji a zemřel 14. února 1943.

Přečtěte celý článek