Ukrajina ocenila Schwarzenberga vysokým státním vyznamenáním

1 měsíc starý 10

Karel Schwarzenberg Foto: Petr Horník, Právo

Ukrajina ocenila Schwarzenberga vysokým státním vyznamenáním

Schwarzenberg se v ukrajinských médiích těší pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem. Vedle desítek dalších evropských politiků figuruje na černé listině, kterou Rusko vytvořilo v odvetě za západní sankce za anexi Krymu a konflikt v Donbasu.

Čestný předseda TOP 09 navštívil Kyjev v době proevropské revoluce, kdy vyjádřil podporu evropskému směřování země. Odsuzuje mimo jiné ruskou anexi Krymu. Zasazoval se také za dodávky západních zbraní Ukrajině, čelící na východě země separatistům podporovaným ruskými jednotkami. Moskva dlouhodobě jakoukoliv účast v konfliktu popírá.

Perebyjnis dnes uvedl, že se podobná akce na velvyslanectví konala podruhé, před 15 lety byl Řádem Jaroslava Moudrého vyznamenán bývalý prezident Václav Havel. Velvyslanec poděkoval Schwarzenbergovi za podporu Ukrajiny a nepochytnou víru v její euroatlantickou budoucnost, uvedla na twitteru ukrajinská ambasáda.

Urajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis předal bývalému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi ukrajinský Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy.

Foto: Petr Horník, Právo

Schwarzenberg jako opoziční poslanec vybízel vládu a Sněmovnu, aby se distancovaly od projevu prezidenta Miloše Zemana, který v Parlamentním shromáždění Rady Evropy v roce 2017 radil Kyjevu, aby se dohodl s Moskvou na kompenzacích za zabrání Krymu Ruskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj