Ukrajina podává žádost o urychlený vstup do NATO

4 měsíce starý 36

dnes 16:26 – Kyjev • Aktualizováno 16:40

Ukrajina v pátek podala žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance, oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Napsala to Ukrajinska pravda.

Foto: Profimedia.cz

Prezident Volodymyr Zelenskyj

Článek

„De facto jsme již prošli do NATO. De facto jsme již prokázali kompatibilitu se standardy Aliance. Pro Ukrajinu jsou skutečné - skutečné na bojišti a ve všech aspektech naší interakce. Důvěřujeme si, pomáháme si a chráníme se navzájem. To je Aliance,“ řekl Zelenskyj.

„Dnes o to Ukrajina žádá de iure. Postupem, který bude v souladu s naší odpovědností chránit celou naši komunitu. Urychleně,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident poznamenal, že zrychlený vstup je možný a připomněl případ Finska a Švédska. Obě země se připojují k alianci bez akčního plánu členství.

Žádost o členství Ukrajiny v NATO podepsali prezident Volodymyr Zelenskyj, předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk a premiér Denys Šmyhal.

Vyjádřil se tak krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci. Západ anexi odmítá.

Pokud Aliance „pozve“ Ukrajinu, aby se k ní připojila, vstup budou muset schválit parlamenty všech stávajících členských států.

Putin sebral Ukrajincům území a teď by chtěl vyjednávat

Evropa

Zdroj