Ukrajina podle britské rozvědky dál odráží ruské útoky v Donbasu

3 měsíce starý 99

Ukrajinská armáda nutně potřebuje další dodávky zbraní ze Západu | FOTO: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Ukrajina tento týden odrazila četné ruské útoky vedené podél frontové linie v Donbasu na východě země. Ruské síly sice dosáhly určitých územních zisků, ale silný odpor na všech směrech jim způsobuje značné ztráty, uvedla vojenská rozvědka podle agentury Reuters.

„Špatná morálka a omezený čas na obnovu sil, přezbrojení a přeskupení jednotek, nasazených do předchozích ofenziv, pravděpodobně snižuje efektivitu ruských sil v bojích,“ uvedlo v pravidelném hlášení britské ministerstvo obrany, odvolávající se na poznatky rozvědky. Reuters dodal, že tyto údaje nebylo možné bezprostředně ověřit.

Ruské síly rozmístily v Belgorodské oblasti odpalovací zařízení raket Iskander 60 kilometrů od hranic s Ukrajinou, přeskupují a posilují raketová vojska a dělostřelectvo, které mají podpořit ruskou ofenzívu. Nepřítel také pokračuje v raketových útocích a bombardování vojenské i civilní infrastruktury, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti v 60. den války. Pokračuje částečné obklíčení Charkova, v Donbasu ruské síly ostřelují z děl, minometů a raketometů pozice ukrajinských jednotek podél celé linie, bojuje se u měst Zarične, Rubižne a Popasna. Pokračuje také bombardování ukrajinských jednotek, obklíčených v ocelárnách Azovstal v Mariupolu.

Rusko od začátku svého útoku z 24. února přišlo o 21.800 vojáků, 873 tanků a a 2238 obrněných vozidel, jakož i 179 letadel a 154 vrtulníků, odhadlo ukrajinské velení.

Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Místní úřady v Dněpropetrovské oblasti hlásí jednoho mrtvého a deset zničených objektů v důsledku tří raketových úderů během noci na dnešek. „Jedna raketa zasáhla železniční zařízení. Zahynul osmačtyřicetiletý muž. Osm staveb bylo zničeno,“ uvedl dnes ráno gubernátor Valentyn Rezničenko podle agentury Interfax-Ukrajina. Další dvě rakety zasáhly průmyslový podnik, dodal s tím, že tyto zásahy se obešly bez obětí. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj ohlásil další dva raněné poté, co si ruské dělostřeleckém ostřelování východoukrajinských měst v předchozích dnech vyžádalo nejméně osm mrtvých.

Zdroj