Ukrajina podniká protiútoky, Moskva popřela prolomení ruské obrany

6 měsíce starý 6

foto Ukrajinští vojáci během střelby z houfnice u města Časiv Jar nedaleko Bachmutu, 11. května 2023.

Kyjev/Washington - Ruské ministerstvo obrany popřelo zprávy, že ukrajinské jednotky dnes na více místech prolomily frontovou linii, a ujistilo, že situaci má pod kontrolou. O možném zahájení dlouho očekávané ukrajinské protiofenzívy informovali ruští váleční zpravodajové a blogeři.

"Prohlášení šířená po sociálních sítích o 'prolomení obrany' na různých místech fronty neodpovídají skutečnosti," uvedlo ministerstvo podle státní agentury TASS. Ujistilo, že celkovou situaci v oblasti "speciální vojenské operace", jak Moskva nazývá válku proti Ukrajině, má pod kontrolou.

Ruské jednotky podle ministerstva odrazily dva útoky u Lymanu a osm útoků v okolí Doněcka. Ruská vojska dál pokračují v dobývání Bachmutu, v snaze o obklíčení Avdijivky a dobytí Marjinky v Donbasu na východě země. Do bojů bylo nasazeno letectvo a dělostřelectvo, nepřítel utrpěl značné ztráty na živé síle a technice, tvrdí ruské ministerstvo, podle kterého ukrajinské síly nevedou aktivní bojové operace na jihu země, v Chersonské a Záporožské oblasti, částečně okupovaných Rusy. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruští internetoví komentátoři píší, že ukrajinským silám se podařilo prorazit u Bachmutu a Soledaru v Doněcké oblasti ruské obranné pozice, upozornil dnes večer ruský investigativní web Važnyje istorii.

Ukrajinské síly v posledních dnech podnikly u Bachmutu několik úspěšných protiútoků a o něco málo postoupily, píše v hodnocení situace na frontě americký Institut pro studium války (ISW). Šéf žoldnéřů z ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin posléze sdělil, že z pohledu Moskvy se situace na křídlech fronty u Bachmutu vyvíjí podle "nejhoršího možného scénáře", za což kritizoval ruskou pravidelnou armádu.

Ukrajinské síly patrně zatlačily ruské jednotky a dosáhly menšího postupu severně od obce Chromove na západním předměstí Bachmutu a severozápadně od Bile Hory, která leží asi 14 kilometrů jihozápadně od města, uvedl ve své analýze za předchozí den americký institut ISW s tím, že to vyplývá ze záběrů, které se podařilo zeměpisně určit. Zpochybnil ale informaci, která se ve středu objevovala v ukrajinských zdrojích, že ukrajinské armádě se podél tříkilometrového úseku frontové linie u Bachmutu podařilo postoupit o 2,6 kilometru. V této souvislosti institut uvedl, že zprávy o ukrajinském postupu na frontě v Doněcké oblasti jsou zřejmě výsledkem zatím pouze lokálních protiútoků.

"Problémy s nasazením různých vyčerpaných jednotek u Bachmutu spolu se zjevnými selháními ze strany velení podle všeho brání ruským silám vést v oblasti řádné obranné operace," napsali také američtí analytici.

Potíže Rusů s udržením obranných pozic u Bachmutu i jinde v Doněcké oblasti pak během dnešního večera potvrzovali ruští vojenští blogeři na komunikační platformě telegram. Podle jednoho z nich, Jevgenije Poddubného, se Ukrajincům podařilo prorazit ruskou obranu u Soledaru a postoupit také u Berchivky a u Jahidného, které přiléhá k Bachmutu. "Předpokládejme, že protiofenziva nepřítele už začala," varoval Poddubnyj. Další ruský komentátor, Semjon Pegov, napsal, že Ukrajinci přešli do útoku u vsi Majorsk asi 20 kilometrů jižně od Bachmutu a zaznamenávají tam úspěchy.

Dramaticky dnes problémy ruských sil u Bachmutu popsal šéf wagnerovců Prigožin. "Území, která se dobývala mnoho měsíců za cenu krve a životů našich bojových druhů, kteří denně postupovali o desítky nebo stovky metrů, dnes bez boje opouštějí ti, kteří mají držet naše křídla," prohlásil Prigožin podle agentury Reuters v audionahrávсe zveřejněné na sociální síti telegram. Už dříve přitom obvinil vojáky ruské pravidelné armády, že u Bachmutu opouštějí pozice. Agentura Reuters ale dříve napsala, že Prigožinova kritika ruského armádního vedení může být snahou ochránit žoldnéře před obviněními z nedostatečně rychlého postupu v Bachmutu. Wagnerovci jsou v oblasti Bachmutu hlavní ruskou silou. V minulých dnech Prigožin pohrozil Moskvě, že své muže od Bachmutu stáhne.

Šéf žoldnéřů dnes zároveň tvrdil, že bojovníci skupiny úspěšně postupují v Bachmutu směrem na západ a že od západní hranice města je dělí "pouhých 625 metrů". Stejně tak ruské ministerstvo obrany dnes sdělilo, že jeho jednotky pokračují za podpory výsadkářů v ofenzivě na západě Bachmutu.

Ukrajinský dron zaútočil na ropné zásobníky u Brjansku, uvedly ruské úřady

Ukrajinský dron zaútočil na zásobníky ropy ve městě Klincy v ruské Brjanské oblasti, uvedl gubernátor Alexandr Bogomaz. Na místě pracují záchranné složky.

"V důsledku shozu munice byla částečně poškozena betonová základna a zásobník ropných produktů," oznámil Bogomaz s tím, že útok si nevyžádal oběti na životech.

Brjanská oblast sousedí se severní částí Ukrajiny a také s Běloruskem. Podobně jako například Belgorodská oblast i tento region od ruské invaze do sousední země poměrně často hlásí ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na své území.

Ropná skladiště v západním a jižním Rusku se v posledních týdnech stala terčem řady útoků, z nichž Moskva obvinila Ukrajinu.

Zdroj