Ukrajina potřebuje k zahájení protiofenzivy víc času, řekl Zelenskyj

6 měsíce starý 23

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostřed) navštívil vojáky ve frontovém městě Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o které ukrajinští obránci svádí těžké boje s ruskými invazními silami. 18. dubna 2023.

Kyjev/Londýn - Ukrajina potřebuje víc času, řekl dnes k zahájení protiofenzivy proti Rusku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev podle něj čeká na další dodávky vojenské pomoci, které mu slíbili západní spojenci. Dlouho očekávaný protiútok by mohl hrát rozhodující roli a překreslit frontové linie, které už několik měsíců stagnují, napsal server BBC.

"S tím, (co už máme), můžeme jít do akce a myslím, že bychom byli úspěšní. Ale přišli bychom o hodně lidí. To si myslím, že je nepřijatelné. Takže musíme počkat. Pořád potřebujeme o trochu víc času," řekl Zelenskyj z Kyjeva v rozhovoru se skupinou médií včetně BBC.

"Psychicky jsme na to připraveni," dodal ukrajinský prezident, podle kterého ale armádě stále chybí "některé věci" včetně třeba obrněné techniky. Ukrajina nyní čeká například na slíbené dodávky tanků německé výroby Leopard, část z nich už dostala.

Kdy a kde přesně Ukrajina zahájí protiofenzivu, je zatím tajemstvím, které Kyjev i kvůli úspěchu takové operace přísně střeží. Ruské síly mezitím podle BBC posilují svou obranu podél fronty, která se táhne v délce 1450 kilometrů od východní Luhanské a Doněcké oblasti až po Záporožskou a Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny.

Ukrajinské úřady se v posledních týdnech opakovaně snaží zmírnit očekávání spojená s protiofenzivou. Nejmenovaný, vysoce postavený úředník ukrajinské vlády BBC řekl, že by protiútok neměl být považovaný za "stříbrnou kulku", tedy spolehlivé řešení současné situace ve více než rok trvající válce. Zelenskyj nicméně v rozhovoru uvedl, že věří postupu ukrajinské armády.

Jakýkoliv výsledek, který by Západ vnímal jako selhání, by pro Kyjev mohl znamenat ztrátu důvěry a snížení vojenské podpory a zvýšení tlaku na dosažení dohody s Ruskem, píše BBC. Téměř pětina Ukrajiny je pod kontrolou Ruska, ústupky by se proto mohly týkat i ukrajinského území. To Kyjev opakovaně a důrazně odmítá.

"Nemohou Ukrajinu nutit, aby se vzdala svého území. Proč by měla kterákoliv země na světě dát Putinovi své území?" uvedl v dnes zveřejněném rozhovoru Zelenskyj.

Zdroj