Ukrajina používá v boji nejen nejmodernější zbraně, ale i kousky z druhé světové války

4 měsíce starý 75

Houfnice M101 ve výzbroji thajské armády | FOTO: Armyman1989, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Jak ukázala videa zveřejněná na twitteru, používá ukrajinská armáda v boji proti ruským okupantům na některých místech fronty i zbraně, které mají svá nejlepší léta již za sebou, ale přesto dokážou obstát i v bojích v 21. století. Jde hlavně o dělostřelectvo.

Video z nedávné doby ukazuje, jak Ukrajinci střílejí na okupanty houfnicí M101 ráže 105 mm, která byla do výzbroje americké armády zavedena již v roce 1940. Zbraň se osvědčila nejen v boji proti Německu či Japonsku, ale i v pozdějších válkách v Koreji či ve Vietnamu.

Dále čtěte

Ilustrační foto (AdobeStock)

Rusko odložilo plánované jednání s USA o strategických jaderných zbraních

číst článek »

Ukrajina však nezískala tyto pro někoho muzeální zbraně od USA, ale od Litvy, která jich v rámci vojenské pomoci poskytla celkem osmnáct. Byť se někomu může zdát, že osmdesát let stará houfnice se k bojům dnes již nehodí, opak je pravdou. Litevská armáda je používala jako dělostřelecké systémy k podpoře lehkých pěších brigád.

Houfnice mají totiž dostřel až 11 kilometrů a za minutu zvládnou vypálit až 5 ran. Hlavní výhodou je jejich poměrně nízká hmotnost jen lehce přes dvě tuny, což z nich dělá značně mobilní zbraň. I díky tomu byla M110 v roce 2000 ještě ve výzbroji třeba i dánské armády, která je poté předala Litvě jako součást budování samostatné litevské armády.

Kromě 105 mm houfnice se v bojích osvědčila i děla D-44 ráže 85 mm, jež jsou o něco mladší. Vyráběla se v letech 1946 až 1954. U tohoto děla je největším kladem délka dostřelu až 15,5 kilometru, takže dokáže na bezpečnou vzdálenost likvidovat například ruské minomety. D-44 navíc dokáže účinně likvidovat všechny typy ruských obrněných vozidel s výjimkou moderních tanků.

#Ukraine: The UAF may be receiving modern military aid, but given the circumstances is forced to use vintage weapons too- such as old D-44 85mm guns, produced till 1954.

Considering the intensity/size of the current hostilities, more artillery from the West is definitely needed. pic.twitter.com/nKldrlCHXs

— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 30, 2022

Obě zmíněné „historické“ zbraně pak působí jako prostředky palebné podpory ukrajinské pěchoty.

Zdroj