Ukrajina provedla menší, ale úspěšný protiútok u Bachmutu, píše ISW

6 měsíce starý 9

foto Ilustrační foto - Ukrajinské obrněné vozidlo v oblasti frontové linie u Bachmutu, 10. dubna 2023.

Kyjev/Washington - Ukrajinské síly v posledních dnech provedly u Bachmutu několik úspěšných protiútoků a o něco málo postoupily, píše v hodnocení situace na frontě americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ráno uvedl, že u tohoto východoukrajinského města spolu s Marjinkou stále zuří nejtvrdší boje, Rusko podle něj však při svých útočných operacích neuspělo.

Ukrajinské síly patrně zatlačily ruské jednotky a dosáhly menšího postupu severně od obce Chromove na západním předměstí Bachmutu a severozápadně od Bile Hory, která leží asi 14 kilometrů jihozápadně od dobývaného města. Podle ISW to vyplývá ze záběrů, které se podařilo zeměpisně určit.

Ukrajinská armáda také ve středu hovořila o tom, že u Bachmutu porazila ruskou 6. a 8. rotu ruské 72. samostatné motostřelecké brigády a postoupila o 2,6 kilometru podél tříkilometrového úseku frontové linie. ISW píše, že vizuálně tyto postupy zatím nezaznamenala. Její analytici už dříve vyhodnotili, že zprávy o ukrajinském postupu na frontě v Doněcké oblasti jsou zřejmě výsledkem zatím pouze omezených a místně oddělených protiútoků.

Ruské jednotky se podle ukrajinského generálního štábu za poslední den opět pokusily postoupit na různých místech východní fronty, zejména u Marjinky, Bachmutu, Lymanu a Avdijivky. "Odrazili jsme 39 nepřátelských útoků. Nejdivočejší bitvy pokračují o města Bachmut a Marjinka," píše ve svodce ukrajinský generální štáb.

Zdroj