Ukrajina uvedla, že byla terčem ruského hackerského útoku. Měl za cíl její poškodit elektrickou síť

4 měsíce starý 47

Ukrajinské úřady uvedly, že zmařily pokus ruských hackerů poškodit ukrajinskou elektrickou rozvodnou síť prostřednictvím kybernetického útoku. Zástupce šéfa úřadu pro speciální komunikaci a informační ochranu Viktor Žora řekl, že Rusko se proti Ukrajině snažilo zaútočit minulý týden.

Kyjev 17:51 12. dubna 2022

Ruští hackeři se podle Ukrajinských úřadů pokusili poškodit ukrajinskou elektrickou rozvodnou síť (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Šlo o vojenský hackerský tým, jehož cílem bylo vyřadit z provozu celou řadu zařízení, včetně elektrických stanic,“ cituje Žoru agentura Reuters. „Nepodařilo se jim to a my věc vyšetřujeme,“ dodal. Podle Kyjeva za útokem stojí skupina přezdívaná Sandworm, která je spojována s dřívějšími kybernetickými útoky připisovanými Rusku a má vazby na tamní vojenskou rozvědku GRU.

Hackeři zaútočili na běloruské železnice. Výrazně zpomalili přesun ruské vojenské techniky k Ukrajině

Číst článek

Ukrajinská agentura pro kybernetickou bezpečnost (CERT-UA) uvedla, že hackeři napadli počítače ovládající elektrické stanice patřící nejmenovanému ukrajinskému distributorovi.

Hackeři údajně útočili ve dvou vlnách, napoprvé nejpozději koncem února a pak minulý pátek, kdy se snažili stanice vyřadit z provozu a narušit ukrajinskou rozvodnou infrastrukturu. Žádné škody ale nenapáchali.

Slovenská bezpečnostní firma ESET, která v úterý uvedla, že ve spolupráci s Ukrajinou pokus o útok odhalila, malware použitý ruskými hackery popsala jako vylepšenou verzi programu, který způsobil výpadky dodávek elektrického proudu v Kyjevě v roce 2016. Destruktivní malware stejně jako v předchozích případech mazal data na napadených počítačích, které používaly operační systémy Windows, Linux a Solaris, upřesnil ESET.

O skupině Sandworm společnost v tiskové zprávě napsala, že patří mezi takzvané APT, tedy pokročilé trvalé hrozby. Tak jsou označováni útočníci nebo skupiny útočníků, které získávají přístupy do počítačových sítí zpravidla významných soukromých či vládních organizací, kde bývají delší dobu nepozorovány. V mnohých případech je jejich aktivita financována státy.

ČTK

Zdroj