Ukrajina viní Rusko z kybernetického útoku. Prý pro to má důkazy

4 měsíce starý 20

Vinu za páteční napadení serverů připsal tajemník ukrajinské bezpečnostní rady „specialistům z Ruska“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale v neděli v rozhovoru pro CNN odmítl, že by měla s útokem Moskva cokoliv společného. „Rusko za těmi kybernetickými útoky nestálo,“ sdělil.

„Všechny důkazy ukazují na to, že za tímto kybernetickým útokem stálo Rusko. Moskva pokračuje ve vedení hybridní války,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo. „(Důvodem) není jen snaha zastrašit společnost, ale také destabilizovat situaci na Ukrajině, zastavit práci veřejného sektoru a poškodit důvěru Ukrajinců v úřady,“ stojí v dokumentu ukrajinského ministerstva. 

Sedmdesát webů

Podle ukrajinské tajné služby SBU se hackerský útok zaměřil celkem na sedm desítek webů vládních úřadů, ale také neziskových organizací a dalších institucí.

Americká softwarová společnost Microsoft poté uvedla, že útok byl závažnější, než se zpočátku domnívali. Cílem škodlivého počítačového programu, takzvaného malwaru, podle firmy jednoznačně bylo uvést napadené systémy mimo provoz, a nikoli získat výkupné.

Incident přišel v době sílícího napětí v regionu, kdy Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Jen několik hodin před napadením vládních webů ukrajinská velvyslankyně ve Washingtonu Oksana Markarovová televizi CBS News řekla, že Ukrajina vidí hackerské útoky jako případnou předehru ruské invaze.

Zdroj