Ukrajinci postoupili u Bachmutu o dva kilometry, uvedl Kyjev

6 měsíce starý 11

foto Ukrajinský voják s granátometem na frontové linii u Bachmutu, 10. dubna 2023.

Kyjev/Moskva - Jednotky ukrajinské armády postoupily u Bachmutu o dva kilometry a ruský postup ve městě a jeho okolí se zastavil. V době pokračujících spekulací o zahájení očekávané ukrajinské protiofenzivy to dnes uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

Postup ukrajinských sil na některých úsecích fronty v oblasti Bachmutu již ve středu ohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Prolomení části ruských linií v této oblasti zmiňují i některé ruské neoficiální zdroje, ministerstvo obrany v Moskvě nicméně ve čtvrtek večer zprávy o průlomu popřelo a ujišťovalo, že situaci má pod kontrolou.

"Naši obránci postoupili o dva kilometry na bachmutském úseku fronty. Tento týden jsme neztratili u Bachmutu jedinou pozici," uvedla na telegramu Maljarová.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin dnes zveřejnil dopis adresovaný ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi, v němž tvrdí, že jeho bojovníci kontrolují 95 procent Bachmutu a pokračují v útocích s cílem město kompletně dobýt. Zároveň připustil, že Ukrajinci podnikli "řadu úspěšných útoků" na křídlech bachmutské fronty, která brání jednotky pravidelné ruské armády.

"Žádám vás, abyste se dostavil na území Bachmutu, které je pod kontrolou ozbrojených sil Ruské federace, a sám zhodnotil situaci," vzkázal Šojguovi Prigožin, který ruské ministerstvo obrany dlouhodobě kritizuje za nedostatečné dodávky munice.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné zprávě o situaci na Ukrajině píše, že ukrajinským vojákům se zřejmě podařilo na některých místech v Bachmutu prolomit ruské linie při lokálních protiútocích.

Televize CNN na svých internetových stránkách s odvoláním na nejmenovaného představitele americké armády a západního činitele píše, že Ukrajinci zahájili přípravné operace před očekávanou protiofenzivou. Ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že armáda jeho země pro protiofenzivu potřebuje "ještě trochu času". Kyjev podle něj čeká na další dodávky vojenské pomoci, které mu slíbili západní spojenci.

Zdroj