Ukrajinci tvrdí, že postoupili u Bachmutu. Analytici píší o možném lokálním prolomení ruských linií

6 měsíce starý 17

„Naši obránci postoupili o dva kilometry na bachmutském úseku fronty. Tento týden jsme neztratili u Bachmutu jedinou pozici,“ uvedla na sociální síti Telegram Maljarová.

Podle ní ale současné ukrajinské protiútoky nepředstavují žádnou změnu v dosavadním pojetí boje. Ukrajinské síly se stále soustředí na obranu, která však zahrnuje protiútoky a „aktivní operace“. „Přestože je nepřítel silný, naši obránci mu nedovolují postupovat a někdy zatlačují nepřítele zpět,“ uvedla s tím, že tuto podobu mají boje na východě Ukrajiny již několik měsíců. „To je vše. Nic jiného se neděje.“

Ukrajinský generální štáb ve své páteční ranní svodce informoval, že nejtvrdší boje se stejně jako v minulých dnech soustředí v oblasti Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky.

Analytici píší o možném průlomu ruských linií

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné zprávě o situaci na Ukrajině píše, že ukrajinským vojákům se zřejmě podařilo na některých místech v Bachmutu prolomit ruské linie při lokálních protiútocích.

Podle ISW skutečnost, že Rusko nasadilo na křídlech kolem Bachmutu jednotky „nízké kvality“, může svědčit o tom, že Moskva vzdala cíl obklíčit v těchto místech významné počty ukrajinských vojáků.

Postup ukrajinských sil na některých úsecích fronty v oblasti Bachmutu již ve středu ohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Prolomení části ruských linií v této oblasti zmiňují i některé ruské neoficiální zdroje, ministerstvo obrany v Moskvě nicméně ve čtvrtek večer zprávy o průlomu popřelo a ujišťovalo, že situaci má pod kontrolou.

CNN: Ukrajinci zahájili přípravné operace před protiofenzivou

Televize CNN na svých internetových stránkách s odvoláním na nejmenovaného představitele americké armády a západního činitele píše, že Ukrajinci zahájili přípravné operace před očekávanou protiofenzivou.

Ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že armáda jeho země pro protiofenzivu potřebuje „ještě trochu času“. Kyjev podle něj čeká na další dodávky vojenské pomoci, které mu slíbili západní spojenci.

Zdroj