Ukrajinci u Bachmutu zničili dva klíčové mosty. Obránci města jsou pod stále větším tlakem

3 týdny starý 19

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Ukrajinští vojáci, kteří brání město Bachmut v Doněcké oblasti, jsou pod stále větším tlakem. Ve městě a jeho okolí probíhají intenzivní boje. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvoláním na zprávu ministerstva obrany Velké Británie. Ukrajinská armáda podle něj posiluje oblast elitními jednotkami vojáků. V posledních dnech došlo také ke zničení dvou klíčových mostů.

„Jednotky ruské armády a členové Wagnerovy skupiny se přesunuli hlouběji do severního předměstí města, které je nyní drženo ukrajinskou armádou. Hranice je zranitelná ruskými útoky ze tří stran,“ uvádí v sobotní zprávě britské ministerstvo obrany. Ukrajina podle zprávy posiluje oblast elitními jednotkami.

Dále čtěte

(FORUM 24)

Týdeník FORUM: Končí desetiletí ponižování Česka

číst článek »

V posledních dnech ale musela bránící se armáda přistoupit ke zničení dvou klíčových mostů v okolí Bachmutu, jednoho přes řeku Bachmutivku v severovýchodní části města a druhého na silnici západně od Bachmutu do obce Chromove. „Zásobovací trasy kontrolované ukrajinskými orgány z města jsou stále omezenější,“ píše britské ministerstvo obrany ve zprávě o vývoji bojů na Ukrajině.

Podle zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW) ukrajinské síly chystají podmínky pro řízený ústup bojem z částí oblasti kolem Bachmutu. Stejně jako britské ministerstvo obrany i ISW popisuje zničení obou mostů. „Preventivní zničení mostů pravděpodobně ukazuje, že ukrajinské jednotky možná chtějí zpomalit přesun ruských sil na východě Bachmutu a omezit na západě ruským silám případné únikové cesty z Bachmutu,“ píše ISW.

V posledních měsících o Bachmut svádějí ruští agresoři a ukrajinští obránci tvrdé boje. Podle expertů bude jejich výsledek spíše symbolickým úspěchem než velkou změnou v průběhu války na Ukrajině.

O město obě armády bojují zhruba od loňského května. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksandr Rodňanskyj řekl v únoru, že ukrajinské síly by se mohly stáhnout z pozic, pokud bude potřeba. Ukrajina podle něj opevnila oblast západně od Bachmutu takovým způsobem, že i kdyby se ukrajinští vojáci začali stahovat, ruské síly by nemusely být schopny ovládnout rychle celé město.

„Pokud velení ukrajinské armády považuje za nezbytné se z Bachmutu stáhnout, bude zřejmě provádět omezené a řízené stahování ze zvlášť obtížných sektorů východního Bachmutu, soudě podle prohlášení Ukrajinců a hlášených ukrajinských akcí,“ dodává ISW.

Zdroj