Ukrajinci zadrželi “zrádce”, kteří pomáhali Rusům mučit a zabíjet obyvatele Chersonu

3 měsíce starý 19

Ruští vojáci na ústupu z Chersonu. | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ukrajinské úřady, vyšetřující ruská zvěrstva, která provádějí Putinovi vojáci na okupovaném území, nyní pracují i v osvobozeném Chersonu. Zde odhalili například trojici ukrajinských “přeběhlíků”, kteří pomáhali Rusům páchat válečné zločiny či několik mučíren.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) při společné operaci se Státním úřadem pro vyšetřování (SBI) se podle zprávy serveru Kyiv Post v nedávno osvobozeném městě zabývá vyšetřováním činů, které Putinova armáda napáchala do listopadu, kdy byl Cherson osvobozen ukrajinskou armádou.

Dále čtěte

()

Dobrá zpráva! Tričko „Bez Babiše a Okamury bude nejlíp“ přinášíme i v dalších velikostech

číst článek »

Zpráva SBU informuje i o třech Ukrajincích, kteří se připojili k ruským silám a plnili rozkazy, vydané Kremlem. Trojice mužů byla obviněna mimo jiné z toho, že se podílela na únosech obyvatel Chersonu, kteří byli následně přesunováni do “detenčního centra”, některé zprávy hovoří i o zabíjení civilistů. V “centru” mnohé zadržené čekalo nelidské chování ze strany ruských ozbrojenců a někdy i mučení.

Zadržení Ukrajinci údajně na spolupráci s okupanty kývli dobrovolně a stali se “pomocníkem náčelníka pro styk s veřejností” a “starším vyšetřovatelem” v ruské okupační správě. Podle ukrajinského trestního zákoníku se muži dopustili vlastizrady spáchané za válečného stavu. Za to jim hrozí až 15 let vězení či dokonce doživotí.

Mučení nevinných civilistů

Z Chersonu ovšem přichází i další znepokojivé zprávy. Ve městě se totiž podařilo objevit několik mučíren, v nichž byli vězni týráni elektrickým proudem.

Dále čtěte

Vladimir Putin (ČTK)

Chcete pochopit, co se děje v Rusku? Nesmíte minout tyto knihy

číst článek »

Více než dva týdny po ústupu Rusů bylo podle vyšetřovatelů ve městě nalezeno pět mučíren a nejméně čtyři další v přilehlé Chersonské oblasti. Podle ukrajinské národní policie se ruští vojáci v ještě nedávno obsazených oblastech Chersonu dopustili více než 460 válečných zločinů.

Oleksandra Matvijčuková, vedoucí Centra pro občanské svobody, místní skupiny pro ochranu práv, bere situaci velmi vážně. “Již několik měsíců dostáváme informace o mučení a jiném druhu pronásledování civilistů. Obávám se, že hrůzná zjištění v Chersonu nás teprve čekají,” říká.

Zdroj