Ukrajinci zadrželi zrádce, který hlásil Rusům postavení jednotek a pátral po HIMARS

4 měsíce starý 80

Na zadrženého zrádce byla uvalena vazba. | FOTO: SBU, se souhlasem

Bezpečnostní službě Ukrajiny se podařilo zadržet dalšího zrádce, který spolupracoval s ruskými agresory. Tentokrát se jedná o muže z obce Vyšetarasivka, který v Dněpropetrovské oblasti sbíral informace o ukrajinských jednotkách, zvláště pak o dělostřelectvu.

Podle oznámení rozvědky patřilo k hlavním úkolům tohoto zrádce odhalování možných bojových postavení proudových systémů HIMARS a britských houfnic dlouhého doletu M777 v blízkosti frontové linie. Těchto zbraní se totiž ruští okupanti bojí nejvíce, protože se proti nim nedokážou prakticky nijak bránit.

СБУ затримала агента рф, який шпигував за позиціями HIMARS і далекобійних гаубиць М777 на південному напрямку

➡️ https://t.co/qpW7GdD09W pic.twitter.com/fbeE9XrHRz

— СБ України (@ServiceSsu) October 29, 2022

Kromě toho se agent podílel na opravách údajů potřebných pro raketové útoky na Nikopol, zejména na zařízení energetické infrastruktury, a „hlásil okupantům následky leteckých útoků“. Podle jeho informací pak ruské dělostřelectvo korigovalo souřadnice pro palbu.

Muž cestoval po území celého okresu a pozoroval objekty místní infrastruktury i vojenské jednotky. Shromážděné informace pak předával prostřednictvím anonymních poslů v podobě fotografií s podrobným popisem. Část informací předával nepříteli také prostřednictvím sociálních sítí, na nichž opakovaně uváděl pozice ukrajinských jednotek.

Při domovní prohlídce v jeho bydlišti byl objeven mobilní telefon a počítačové vybavení, které v sobě ukrývaly jasné důkazy o konspirativní korespondenci s moskevským řídícím důstojníkem.

Vyšetřovatelé zadrženému muži sdělili podezření podle části 2 čl. 111 trestního zákoníku Ukrajiny, což je zrada spáchaná za stanného práva. Soud pak muže poslal do vazby.

Zdroj