Ukrajinci zasáhli raketometem HIMARS stavidlo Kachovské přehrady, tvrdí Rusové

4 měsíce starý 43

Moskva a ruská okupační správa ovládnutých ukrajinských oblastí v minulosti opakovaně varovaly, že Ukrajina hodlá provést na přehradě útok. Kyjev to popřel a z přípravy úderu na přehradu elektrárny naopak obvinil ruské síly, které podle něj oblast zaminovaly. Vzájemná obviňování válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

„Ukrajinské ozbrojené síly nezanechávají pokusů zničit přehradu Kachovské vodní elektrárny a připravit půdu pro humanitární katastrofu,“ citovala v neděli agentura RIA Novosti vyjádření nejmenovaného představitele Chersonské oblasti. „V neděli v 10:00 místního času (09:00 SEČ) síly provedly úder šesti raketami HIMARS. Pět z nich bylo sestřeleno, jedna ale zasáhla stavidlo Kachovské přehrady, která byla poškozena. Informace o obětech se upřesňují,“ sdělil podle agentury činitel novinářům.

Kyjev zatím nejnovější obvinění nekomentoval. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale už dříve tvrdil, že útok na přehradě chystají ruské síly. Zničení přehrady by podle něj mohlo vést k zatopení více než 80 obcí včetně města Chersonu. Ruské síly v poslední době intenzivně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Že se ruské síly pravděpodobně pokusí vyhodit do vzduchu přehradu Kachovské vodní elektrárny, informoval koncem října také americký Institut pro studium války (ISW). Ten se ve svém pravidelném hodnocení vývoje války na Ukrajině obával, že okupanti se tím budou snažit zakrýt své stažení z oblasti a zároveň tak budou chtít zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti.

Zdroj