Ukrajinci zřejmě vyhráli bitvu o Charkov, míní analytici

1 měsíc starý 42

„Ruská armáda se pravděpodobně rozhodla plně stáhnout ze svých pozic v okolí města Charkov, neboť čelí ukrajinským protiútokům a má k dispozici jen omezené množství posil,” stojí ve zprávě, kterou ISW publikoval v pátek večer.

Ruské jednotky se v posledních dnech v podstatě nepokoušely protiútočícím ukrajinským silám vzdorovat.

„Zdá se tedy, že Ukrajina v bitvě u Charkova zvítězila. Ukrajinské síly zabránily ruským jednotkám obklíčit Charkov, natož se ho zmocnit, a poté je z okolí města vyhnaly, stejně jako to udělaly s ruskými jednotkami, které se pokoušely zmocnit Kyjeva,” píše institut.

Ruská vojska se pokusila postupovat od Izjumu směrem k Doněcku, ale nedosáhla významnějšího pokroku. „Hlavním ruským úsilím je nadále snaha obklíčit Severodoněck a Lysyčansk ze severu a z jihu,” soudí institut.

Ruští vojáci útočící z městečka Popasna na sever nijak zásadně za posledních 24 hodin nepokročili. Jednotkám, které se přesouvají ze severu, se zase nedaří dostat se přes řeku Severní Doněc a při pokusech utrpěly značné ztráty.

Snaží se udržet Záporoží

Generální štáb ukrajinských sil pak v sobotním hlášení informoval, že hlavním cílem ruských vojsk je plně získat kontrolu nad třemi ukrajinskými oblastmi: Doněckou, Luhanskou a Chersonskou.

Rusové tak evidentně chtějí utvořit pozemní koridor spojující tyto oblasti s anektovaným Krymem.

V ruské Kurské a Brjanské oblasti, tedy na hranicích s Ukrajinou, začal prý agresor posilovat své pozice. „Na záporožském směru probíhají v zájmu udržení okupovaného území přípravná opatření na vybudování vícestupňové obrany ze strany okupantů,” píše generální štáb.

Co se týče zdevastovaného Mariupolu, kde v ocelárnách Azovstal přežívají poslední obránci, Ukrajina očekává zintenzivnění ruské ofenzívy. Evakuace civilistů by podle dostupných informací měla být hotová, na extrakci ukrajinských vojáků se ale zatím země nedohodly.

Zdroj