Ukrajinci zveřejnili nové video z tunelů pod Azovstalem

3 měsíce starý 170

Děti z krytu pod Azovstalem. Archivní foto Foto: Foto Twitter Nexta_tv

Ukrajinci zveřejnili nové video z tunelů pod Azovstalem

Vojáci pluku Azov v podzemí navštívili ženy a děti, kteří se tam před ruským ostřelováním skrývají již téměř dva měsíce. Velmi jim chybí sluneční svit a žádají o humanitární koridor, kterým by mohli bezpečně odjet do neokupované části Ukrajiny. Video bylo zveřejněno v sobotu na serveru YouTube.

Vojáci s sebou přinesli také drobné zásoby. Lidem zde dochází pitná voda, jídlo i léky.

„V závodě Azovstal žije asi 1000 pokojných obyvatel, včetně starých lidí, žen a mnoha dětí, dokonce i kojenců a asi 500 zraněných vojáků. Dochází jim pitná voda, mají málo jídla, lidé v protiatomovém krytu vůbec nevidí sluneční světlo. Děti jsou na pokraji vyčerpání a potřebují komplexní péči,“ napsala na Facebooku v pátek ukrajinská ombudsmanka Ljudmila Denisovová.

Podle příslušníka pluku Azov Svjatoslava Palamara starším lidem došly léky a v areálu je asi 500 vážně zraněných obránců, kteří marně čekají na nutné lékařské zákroky včetně amputací.

Rozsáhlý komplex oceláren představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu v Mariupolu, který se Rusové snaží dobýt. Zahájení útoku na ocelárny oznámili proruští separatisté v úterý.

podpis
Zdroj