Ukrajinská ambasáda v Česku dostala od dárců už 977 milionů korun. Za vybrané peníze pořídí zbraně

4 měsíce starý 113

Na sbírkovém účtu ukrajinského velvyslanectví v Praze, které za vybrané peníze pořizuje zbraně, se od dárců sešla už téměř miliarda korun. Ambasáda o tom v neděli informovala na twitteru. Do sbírky přispělo 115 000 dárců, kteří poslali 977 milionů korun.

Praha 16:08 10. dubna 2022

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis (na snímku z kongresu ODS) ocenil také dary od krajů a obcí, které se nejen postaraly o Ukrajince zasažené ruskou válkou, ale také přispěly na vybavení pro armádu | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

S nákupem a dopravou výzbroje pomáhá ukrajinskému velvyslanectví české ministerstvo obrany, v pátek se na velvyslanectví uskutečnila schůzka zástupců Ukrajiny, ministerstva obrany a několika významných dárců, uvedlo velvyslanectví na svém webu.

.@Yevhen Perebyinis: Češi nám začali pomáhat jako jedni z prvních. @Ministerstvo obrany dodalo vybavení z vlastních skladů, a hlavně nám pomáhá s nákupem a dopravou další výzbroje. K tomu jsou ale potřeba peníze. Na účet, který jsme zřídili, už Češi poslali téměř miliardu korun." 2/4

10:18 – 10. 04. 2022

8 246

Za vybrané peníze shánějí odborníci z českého ministerstva obrany techniku, kterou Ukrajina požaduje.

„Nakupujeme přednostně od českých výrobců, ale kupujeme i ze zbrojních skladů po celém světě,“ uvedl náměstek sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Tomáš Kopečný.

Podle něj se podařilo výrazně zjednodušit byrokracii spojenou s dodávkami. „Co dříve trvalo desítky dnů, dnes zvládáme během několika hodin,“ podotkl.

Česko již udělilo přes 270 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny. Jejich skutečný počet v zemi ale bude vyšší

Číst článek

Největším dárcem je firma Seznam CZ, která podpořila armádu 100 miliony korun. Druhou nejvyšší částkou - 50 miliony - přispěl Jablotron.

Mezi další velké dárce, kteří se zúčastnili pátečního setkání na velvyslanectví, jsou Metrostav, Remedis, Citfin – Finanční trhy, LD Seating, Isolit-Bravo, Panflex, Agropodnik Mašovice či GEO Group.

„Je to však jen malý zlomek z úplného výčtu velkých a větších dárců. Další zatím bez jejich souhlasu nemůžeme zveřejnit,“ uvedlo velvyslanectví s poděkováním.

Podnikatelé vyzývají další firmy k zapojení do sbírky. „Chceme ostatní podnikatele přesvědčit k dalším darům vlastním příkladem,“ řekl spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek.

Česká vláda ve snaze podpořit podnikatele k zapojení se do sbírky vyhlásila možnost uplatnit dar ukrajinské ambasádě jako odpočitatelnou položku ze základu daně.

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis ocenil také dary od krajů a obcí, které se nejen postaraly o Ukrajince zasažené ruskou válkou, poslaly na Ukrajinu zdravotnický materiál nebo humanitární pomoc, ale také přispěly na vybavení pro armádu.

ČTK

Zdroj