Ukrajinská rozvědka zveřejnila jména údajných ruských agentů v Evropě

4 měsíce starý 33

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Zpravodajská služba ministerstva obrany Ukrajiny v pondělí 28. března zveřejnila na svých webových stránkách seznam 620 údajných agentů ruské Federální bezpečnostní služby (FSB). Ukrajinská rozvědka tvrdí, že jsou tito ruší agenti zapojeni do „zločinných aktivit“ po celé Evropě.

On-line databázi pracovníků FSB měly ukrajinské úřady získat proniknutím do ruských bezpečnostních systémů. Ukrajinská rozvědka popsala, že jde o seznam „zaměstnanců FSB Ruska zapojených do kriminálních aktivit agresorského státu v Evropě“. Jedná se o ruské státní příslušníky. Bližší informace o údajných zločinech nezveřejnilo. Informace není možné nezávisle ověřit. Rusko seznam jmen bezprostředně nekomentovalo.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Strašlivé číslo 86 a reportáž ze Lvova, kde „chce každý bojovat s Rusem“

číst článek »

„Ukrajinské speciální služby jsou velmi schopné,“ řekl vysoce postavený evropský úředník, který odhalení okomentoval pod podmínkou anonymity, uvádí Washington Examiner. „Ještě o této konkrétní (databázi) nevím, ale protože vím, že jsou (ukrajinské úřady) důvěryhodné, jsem si jistý, že je to spolehlivé. V tomhle byznysu blafuješ jen jednou,“ sdělil.

Seznam v ruštině je opravdu podrobný. Zahrnuje jména a adresy potenciálních zaměstnanců FSB, jejich telefonní čísla, data narození místa pracovišť nebo i modely a registrační značky vozů. Podle serveru Euractiv jsou všechny osoby registrovány na jedné adrese v ulici Bolšaja Lubjanka v Moskvě, na adrese sídla FSB, bývalého KGB. Kde v Evropě se ale doopravdy agenti nachází a pracují není známo.

„Tato publikace je klíčová, jelikož aktuálně pomáhá všem ostatním kontrarozvědkám vystopovat aktivity těchto osob (FSB) a také jejich kontakty a sítě. Tato rekonstrukce aktivit ruské špionážní agentury by mohla vést k masovému odhalení ruských zdrojů v Evropě,“ řekl úředník.

FSB je hlavní ruskou bezpečnostní službou, v jejímž čele stál Vladimir Putin do doby, než se stal prezidentem. Tato agentura představuje nástupce policie KGB ze sovětské éry Ruska. Dnes může být považována za ruský ekvivalent britské bezpečnostní služby MI5.

Zdroj