Ukrajinské děti bez rodičů končí i v ústavech. S využitím pěstounů stát váhá

4 měsíce starý 104

Utekli z Ukrajiny a do Česka přijeli sami: bez rodičů, příbuzných či rodinných přátel. Dětí, které tu vůbec nikoho nemají, je aktuálně několik desítek, informoval resort práce a sociálních věcí. Většinou jsou to mladí lidé, kterým je mezi patnácti až osmnácti.

Deset těchto dětí v současnosti žije v pražské Radlické ulici, kde sídlí Zařízení pro děti – cizince. „Nějaká volná místa ještě mám,“ říká do telefonu ředitelka tohoto zařízení Zuzana Chmelířová Vučková.

Objekt na Radlické není velký, kapacita je tu celkem třicet míst. Dětí bez doprovodu nejspíš bude dál přibývat a všechny se sem pravděpodobně nevejdou. „Pokud mám plno a nemohu přijímat další děti, určím, kam by dítě mohlo jít, do jakého jiného zařízení, se kterým dlouhodobě spolupracujeme,“ vysvětluje ředitelka.

Konkrétně by je ředitelka poslala do „výchovného ústavu nebo dětského domova se školou“. Tedy na místa, kde jinak končí děti s obzvláště výraznými problémy. „Nevztahuje se na ně ale režim, který tam mají ostatní děti. Cizinci mají speciální režim, speciální oddělení a v podstatě si tam žijí svým životem,“ vysvětluje Chmelířová Vučková s tím, že těmto dětem je potřeba zajistit zejména vzdělávání. Ukrajinci podle ní nejsou první děti z válečných poměrů, které tam budou přicházet.

Jak zjistil Deník N, v areálu výchovného ústavu už tři ukrajinské děti jsou, a to konkrétně ve

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj