Ukrajinské úřady dokončily vyšetřování zničení letadla Mrija. Viní z něj vedení podniku Antonov

před 2 měsíce 101

Ukrajinská tajná služba SBU viní ze zodpovědnosti za zničení letadla Antonov An-225 známého jako Mrija během bitvy o Hostomel na začátku ruské invaze do země bývalého generálního ředitele ukrajinského podniku Antonov Serhije Byčkova a dalšího člena vedení.

Kyjev 22:18 27. února 2024

Rusové zničili Mriju během prvních dnů invaze na Ukrajinu

Rusové zničili Mriju během prvních dnů invaze na Ukrajinu | Zdroj: Reuters

Podle SBU nevpustili na území letiště před ruskou invazí národní gardu, aby strategicky důležité místo mohla připravit na obranu. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim až 15 let vězení, napsal server Ukrajinska pravda.

Dvojice čelí obvinění z maření činnosti ukrajinských ozbrojených sil a dalších vojenských útvarů, uvedla SBU na telegramovém účtu, kde oznámila dokončení vyšetřování zničení někdejšího největšího nákladního letounu světa. U obviněných funkcionářů neuvádí jména, nicméně podle Ukrajinské pravdy jde o Byčkova a šéfa oddělení letecké bezpečnosti podniku Oleksandra Netosova.

Zničení letadla Mrija zavinilo vedení leteckého závodu Antonov, tvrdí ukrajinská tajná služba

Číst článek

„Zločinné jednání bývalých činitelů vedlo k dočasnému obsazení strategicky důležitého letiště během bojů o Kyjev a zničení letounu An-225 Mrija,“ uvedla SBU s poznámkou, že případ zaslala nyní k soudu.

Dvojice podle ní nařídila zablokovat vstup ukrajinským ozbrojeným silám na letiště Antonov v Hostomelu během ledna a února 2022. Rusko na zemi zaútočilo 24. února téhož roku.

Rusové zničili Mriju v jejím hangáru na letišti během prvních dnů invaze na Ukrajinu, poznamenala Ukrajinska pravda. Boje o letiště v Hostomelu, které se nachází nedaleko Kyjeva, bývají označovány za jednu z klíčových bitev ruské vojenské agrese vůči sousední zemi. Ukrajinští vojáci tam před dvěma roky odrazili výsadek invazních vojáků.

Stroj An-225 zvaný Mrija (v ukrajinštině Sen) byl s délkou 84 metrů a rozpětím křídel 88,4 metru největším nákladním letounem v provozu na světě, byl také jediným exemplářem. Ukrajinská společnost Mriju pronajímala k přepravě nadměrných nákladů. Několikrát letadlo přiletělo i do Česka a pomáhalo například s přepravou techniky české armády do zahraničních misí.

ČTK

Přečtěte celý článek