Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a zraněné po ruském ostřelování

4 měsíce starý 56

foto Ilustrační foto - Ruská 152,4 mm samohybná houfnice 2S19 Msta-S při střelbě v nespecifikové oblasti Ukrajiny 13. ledna 2023.

Kyjev - Nejméně pět zraněných, včetně dvou dětí, si v noci na dnešek vyžádalo ruské ostřelování Záporoží v jižní části Ukrajiny, uvedl na sociální síti zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko, kterého citovala ukrajinská média. Při nedělním ostřelování Chersonské oblasti zahynuli tři civilisté a 14 dalších utrpělo zranění, oznámil šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč. Terčem ostřelování se stal podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova také Kupjansk, kde byli zraněni dva lidé, 41letý muž a 65letá žena.

"Nepřítel zaútočil na oblastní středisko a jeho předměstí raketami," napsal Tymošenko k situaci v Záporožské oblasti. Jedna z raket dopadla v Záporoží vedle pětipodlažního obytného domu. Úlomky z rozbitých oken zranily pět lidí, včetně dvou dětí ve věku devíti a 15 let. Děti byly hospitalizovány. Nosná konstrukce domu nebyla poškozena.

Další raketa zasáhla podnik na okraji Záporoží, kde způsobila požár. Zranění podle Tymošenka nebyli hlášeni, na místě zasahují záchranáři.

"Škody jsou na civilních, obytných i průmyslových objektech. Dostali jsme informaci o několika lehce raněných," napsal dříve na sociálních sítích šéf oblastní správy Oleksandr Staruch. Tajemník radnice Anatolij Kurtjev v jiném příspěvku doplnil, že všem zraněným se dostává zdravotní pomoci.

Ruské jednotky podle Tymošenka ostřelovali také dětskou nemocnici v Chersonu na jihu země. "Rusové dále terorizují chersonské nemocnice. Tentokráte ostřelovali tu dětskou. Rozbili asi 30 oken v budově určené pro péči o novorozence," uvedl. Dodal, že budova je prázdná a že nejsou informace o tom, že by byl někdo zraněn.

Rusové v neděli ostřelovali Chersonskou oblast devadesátkrát, z toho jednadvacetkrát se pod palbu dostal Cherson, uvedl šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč, podle kterého Rusové úmyslně ostřelovali sídlo Červeného kříže, městskou nemocnici a středisko pro rehabilitaci postižených dětí. Nedělní ostřelování si vyžádalo tři mrtvé a 14 zraněných civilistů, napsal.

V sobotu ruské síly zasáhly devítipodlažní dům v ukrajinském Dnipru a způsobily přitom mnoho obětí na životech. Ukrajinské úřady zatím potvrdily 35 mrtvých, ale osud dalších 35 lidí zůstává nejasný.

Zdroj