Ukrajinské úřady hlásí pět zabitých civilistů po ruském ostřelování

před 3 měsíce 90

foto Ilustrační foto - Žena jde vedle hořícího domu v Chersonu, který začal hořet po ruském ostřelování. 9. června 2023. 

Kyjev - Čtyři lidé zahynuli při dnešním ruském dělostřeleckém ostřelování jihoukrajinského města Cherson, oznámili ukrajinští činitelé. Další člověk byl zraněn. Podle oblastního šéfa Oleksandra Prokudina Rusové zasáhli osobní automobil, který začal hořet. Při hašení požáru objevili záchranáři ve voze těla dvou mužů, napsal regionální činitel na platformě Telegram. Zemřela také šestašedesátiletá žena, která byla na ulici, a šedesátiletý muž. Život dalšího civilisty si vyžádalo ostřelování města Vorožba v Sumské oblasti, uvedl list Ukrajinska pravda.

"Dnes po 12:00 (po 11:00 SELČ - pozn. ČTK) ruská okupační vojska ostřelovala Cherson z dočasně obsazeného levého břehu (Dněpru). Kvůli dopadu nepřátelských granátů vypukl v centru města požár," informoval na telegramu šéf městské správy Roman Mročko. V dalším příspěvku oznámil, že zabitým mužům, které záchranáři našli v autě, bylo 45 a 50 let.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022 a hned zkraje své invaze jeho armáda obsadila značnou část Chersonské oblasti, kterou několik měsíců okupovala. Po tlaku ukrajinských ozbrojených sil se na podzim roku 2022 stáhla z pravobřežní části regionu na levý břeh řeky Dněpr, ale část oblasti - včetně regionální metropole Chersonu - ležící západně od řeky neustále ostřeluje.

Ruská armáda dnes odpoledne ostřelovala z raketometů Grad město Vorožba, které leží v Sumské oblasti poblíž hranice s Ruskem. V palbě o život přišel devětatřicetiletý muž a jeho matka utrpěla zranění, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na starostu města Andrije Družčenka. Město podle něj zasáhlo deset střel, které poškodily pět soukromých domů, dvě ulice se ocitly bez elektřiny. "Pomáháme, jak můžeme," ujistil starosta.

Rusko mezitím o víkendu obvinilo ukrajinské ozbrojené síly z útoku na okupované město Lysyčansk v Luhanské oblasti, který si podle něj vyžádal 28 lidských životů. Kyjev se nevyjádřil, podle médií se v tamní pekárně scházeli "okupanti" a pekl se tam chleba na frontu. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Přečtěte celý článek