Ukrajinskou zdravotní sestru Rusové veřejně popravili. Oběsili ji před budovou soudu, popsala zdrcená příbuzná

4 měsíce starý 96

Válečná zvěrstva okupačních vojsk na Ukrajině stále pokračují. Jako důkaz může sloužit zpráva o popravě zdravotní sestry Taťány Mudrenkové, která měla doplatit na to, že ruským ozbrojencům nahlas říkala svůj názor na Putinem vyvolanou válku.

Jak informoval list Financial Times, šestapadesátiletá Taťána Mudrenková byla společně se svým šedesátiletým manželem Anatolijem násilně odvlečena ze své zahrady. Jejich rodinný dům byl následně vyrabován ruskými ozbrojenými silami.

Dále čtěte

()

Je to tady. Rozšířené vydání knihy Pavla Šafra objednávejte už teď

číst článek »

O Tánině tragickém konci se posléze dozvěděla její sestra Natalia. Tu kontaktovala neznámá žena, která viděla veřejnou popravu Mudrenkové. „Řekla mi, že Táňu zabili. Něco jí nalili do úst a pak ji oběsili před budovou soudu,” sdělila zdrcená sestra.

Manžel popravené byl podle zahraničních médií propuštěn z vězení, aby mohl svou ženu pohřbít. Na jeho těle byly údajně patrné známky po bití, jednu ruku měl zlomenou. Od té chvíle už o něm však nikdo nemá žádné informace.

Taťána byla podle své sestry známá svými provokacemi okupačních vojáků. „Na ulicích okupovaného města křičela Skadovsk je Ukrajina!“ vzpomíná Natalia s tím, že často svou sestru varovala a žádala ji, ať s podobnými provokacemi přestane. 

Na jaře se ovšem Taťána setkala tváří v tvář s ruskými zakuklenci. „Proč jste tady? Zastřelíte mě?“ měla se jich údajně ptát. To byl možná jeden z momentů, které rozhodly o její popravě.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Čísla mrtvých civilistů rostou

Ruská agrese proti Ukrajině si vyžádala životy 7938 civilistů, včetně 430 dětí, dalších 10 897 lidí utrpělo zranění. Uvedl to na konci října ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin s odvoláním na poznatky z vyšetřování. Kromě toho bylo do Ruska podle něj deportováno na 9400 ukrajinských dětí. Kostin zdůraznil, že jde pouze o oficiálně potvrzené údaje, podchycené ve vyšetřovacích spisech.

„Vzhledem k tomu, že není možný přístup na okupovaná území, chybí úplný obrázek, co se dělo a děje například v Mariupolu. Můžeme jen předpokládat strašná čísla,“ řekl Kostin agentuře Interfax-Ukrajina. Narážel tak na okupované přístavní město u Azovského moře, které Rusové po vpádu na Ukrajinu řadu týdnů obléhali, ostřelovali a bombardovali, než se jim je podařilo dobýt.

Zdroj