Ukrajinský metropolita Pavlo byl odsouzen k 60 dnům domácího vězení za ospravedlňování ruské agrese

2 měsíce starý 28

Duchovní z Ukrajinské pravoslavné církve byl odsouzen k domácímu vězení kvůli ospravedlňování ruské agrese, což je v zemi trestný čin. Uvedla to agentura AP. Kyjev opakovaně zasahuje proti Ukrajinské pravoslavné církvi s odůvodněním, že je proruská a spolupracuje s Moskvou. To však církev odmítá.

Kyjev 6:54 2. dubna 2023

„Nikdy jsem nebyl na straně agrese. Toto je moje země,“ řekl u soudu metropolita Pavlo | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Podle prohlášení Ukrajinské pravoslavné církve musí metropolita Pavlo z nařízení kyjevského soudu nosit elektronický náramek. Agentury Interfax Ukraine a Ukrinform uvedly, že soud nařídil metropolitovi 60 dní domácího vězení.

Mniši stále odmítají opustit kyjevský klášter. ‚Naše slzy dopadnou na vaši hlavu,‘ pohrozili Zelenskému

Číst článek

„Nic jsem neprovedl. Domnívám se, že jde o politickou objednávku,“ řekl Pavlo po vynesení rozsudku. „Nikdy jsem nebyl na straně agrese. Toto je moje země,“ dodal. Podle prokuratury jsou domácí vězení a elektronický náramek preventivním opatřením a případ proti Pavlovi bude pokračovat.

Agentura Tass uvedla, že soud nařídil metropolitovi žít ve vesnici asi 40 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Pavlo míní, že dům není způsobilý k obývání, není tam teplo ani světlo. Pavlo žije v klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra, který podle vlády musí opustit. Klášter patří k nejvíce uctívaným pravoslavným místům na Ukrajině.

Od začátku roku 2022 bylo zahájeno trestní řízení vůči 61 duchovním Ukrajinské pravoslavné církve. Sedm z nich bylo shledáno vinnými, upozornila agentura Reuters.

Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla, když odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině.

Ukrajinské úřady ale tuto církev nadále podezírají ze spolupráce s Moskvou. Loni její prostory několikrát prohledávala policie a tajná služba. Kromě Ukrajinské pravoslavné církve působí v zemi také „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny, která v roce 2019 získala autokefální (samosprávný) status od ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli a která v sobě sdružila trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví.

ČTK

Zdroj