Ukrajinský velitel: Rusové na některých místech u Bachmutu ustoupili až o dva km

6 měsíce starý 53

foto Ukrajinský voják s granátometem na frontové linii u Bachmutu, 10. dubna 2023.

Kyjev - Ruské síly na některých místech fronty v oblasti Bachmutu na východě Ukrajiny ustoupily až o dva kilometry, napsal dnes na komunikační platformě Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Uvedl, že k ústupu ruské jednotky nutí útočné akce ukrajinských sil. V jakém časovém horizontu se podle něj ruský ústup odehrál, ale nepřiblížil. Rusko se o dobytí Bachmutu snaží už několik měsíců.

Úspěšné vedení ukrajinské obranné operace podle Syrského vyčerpalo oddíly ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která je v Bachmutu hlavní ruskou silou. Wagnerovce tak na některých úsecích musely nahradit hůře připravené jednotky pravidelné ruské armády. Ty ale v některých případech opustily pozice, tvrdí Syrskyj.

Také mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj dnes podle serveru RBK-Ukrajina upozornil, že kvůli velkým ztrátám v řadách žoldnéřů musí Rusko na frontu do oblasti Bachmutu stále častěji posílat vojáky pravidelné armády. Situaci v Bachmutu Čerevatyj označil za složitou, ale uvedl, že ukrajinští obránci ji mají pod kontrolou.

Šéf wagnerovců minulý týden pohrozil, že se do dneška jeho muži kvůli nedostatku munice z Bachmutu stáhnou. V úterý ale sdělil, že žoldnéři ještě "pár dní zůstanou" a že začínají munici dostávat, i když ne v dostatečném množství. Čerevatyj ale dnes podle BBC Prigožinovy výroky o nedostatku munice na ruské straně označil za nepravdivé vzhledem k tomu, že Rusové intenzivně Bachmut a okolí ostřelují. Za uplynulých 24 hodin se tak podle něj stalo 524krát. "Takže jejich řeči o jakémsi hladu po nábojích jsou falešné," uvedl Čerevatyj.

Zdroj